متن میدان نقش جهان

.میدان نقش جهان که بعد از انقلاب اسلامی نام رسمی آن میدان امام شد همانند زنجیری چهار اثر تاریخی را به هم پیوند داده است ,مسجد شیخ لطف اله ,مسجد امام اصفهان ,سر در قیصریه ,و بازار قیصریه اصفهان و کاخ عالی قاپو ,علاوه بر این بناها دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده است که عموما جایگاه عرضه صنایع دستی اصفهان می باشد.ان نقش جهان در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت و شد و در اردیبهشت ۱۳۵۸ جز نخستین آثار ایرانی بودکه به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد .

میدان نقش جهان ساخته شده در عصر صفوی که به طول ۵۲۵متر و عرض ۱۵۹ متر طراحی شده است .این میدان با اندازه و هماهنگی که در ساخت و ساز آن شکل گرفته در طی سده ها شگفتی اروپاییان را برانگیخته است .

میدان نقش جهان برای اجرای مراسم و آیین های بی شماری است که گاه دولتی و مردمی به شمار می رود ,بازی چوگان ,آتش بازی ,رژه نظامی و جشن های میهنی از آن جمله اند .در یونسکو نیز به عنوان میراث فرهنگی بشری به ثبت رسیده است .

میدان امام  به جای میدان کوچکی که در از دوران تیموریان باقی مانده بود احداث گردید .چهار طرف میدان نقش جهان ,چهار بازار قرار گرفته که به وسیله مغازه های داخل میدان به میدان مربوط می شوند .این بازارها در روزگار صفویه هریک به شغلی اختصاص داشت .

بیشتر جهانگردان اصفهان بر شکوه و عظمت میدان نقش جهان تایید کرده و از حضور سفرا و نمایندگان خارجی و سایر اتباع کشورهای دیگر در این میدان خاطراتی ذکر کرده اند .به نوشته برخی از این سفرنامه ها ,بسیاری از مذاکرات تاریخی که بین دولتمردان ایران و فرستادگان خارجی انجام می شد در همین میدان نقش جهان صورت می گرفت .

این اثر با شکوه که در دنیا شهرتی چشمگیر دارد با مجموعه عناصر و عملکردی که در نقش های سیاسی و مذهبی ,اقتصادی و توریستی وتفریحی داشته پیوسته در هنر ایران و جهان می درخشد .

 

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۰ تیر ۱۳۹۵
,