متن بازار تاریخی تبریز

بازار تبریز یکی از بزرگ ترین و مهم ترین بازارهای سرپوشیده در سطح ایران و قاره آسیا به شمار می رود گفته می شود بازار تبریز با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع بزرگ ترین بازار سرپوشیده سنتی جهان است .بازار تبریز در مرداد ماه سال ۱۳۸۹خورشیدی به عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است .

عواملی مانند سبک معماری بازار ,ارایش مغازه ها ,کثرت تیمچه ها ,کاروان سراها ,دالان ها ,راسته ها و هم چنین انواع مشاغل و حرفه ها ,وجود تعداد بسیاری مدرسه و مسجد که عمدتا از سابقه تاریخی برخوردارند ,این بازار را به نمونه عالی مجهز تجارت ,کسب و زندگی اسلامی و شرقی تبدیل کرده است .

بیشتر به جهت قرار گرفتن شهر تبریز بر سر جاده ابریشم و گذر روزانه ی هزاران کاروان از ککشورهای مختلف آسیایی ,افریقایی و اروپایی از آن ,این شهر و بازار آن از رونق بسیار خوبی برخوردار بوده است .این بازار حدود ۳سده ی پیش و پس از وقوع زمین لرزه ی تاریخی تبریز در سال ۱۱۹۳قمری توسط نجفقلی خان دنبلی حاکم وقت تبریز بازسازی شده است .بازار تبریز در سال ۱۳۵۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .تاریخ بنای این مجموعه مشخص نیست ,ولی بسیاری از جهانگردانی که از سده ی چهارم هجری تا دوره قاجار از این بازار بازدید کرده اند ,درباره ی آن اطلاعاتی ارائه داده اند .

پیش تر یکی از ارکان های اصلی و اساسی بازار تبریز ,ارامنه بودند,به طوری که یکی از گردشگران فرانسوی از جایگاه ویژه و ممتاز مغازه های آن ها در این بازار تجارت با تاجران روس خبر داده است . ارامنه داد و ستد بسیاری با اروپاییان داشتند ,به گونه ای که ارامنه گرجستان برای نخستین بار کالا های انگلیسی را از استانبول خریداری کرده و وارد مناطق شمالی ایران کردند .

 

منتشر شده در تاریخ: ۹ تیر ۱۳۹۵
,