متن گرما زدگی

توصیه هایی برای مهار گرما زدگی 

در مناطق گرم و مناطقی که رطوبت بالایی دارند و دمای هوا بالا می رود ,برای بسیاری از افراد مشکلات گرما زدگی به وجود می آید .پیشگیری و راه های مقابله با گرمازدگی در چنین شرایطی لازم است .

وقتی دمای مرکزی بدن از ۴۰درجه سانتی گراد بالاتر برود و بدن قادر به تنظیم دما و خنک کردن خود نباشد ,اختلال گرمازدگی بروز می کند .

مردان بیشتر از زنان گرما زده می شوند ,گرما زدگی می تواند مسافران و طبیعت گردان را درگیر کند البته در بیشتر موارد با استراحتی کوتاه مشکل برطرف می شود ,اما گاهی موضوع خیلی جدی است و می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.برای این که حرارت بدن روی ۳۷درجه سانتی گراد بماند باید حرارت اضافی را به صورت تنفس,تعریق و تشعشع و هدایت دفع کند ,اگر به هر دلیلی این اتفاق نیفتد شخص دچار گرمازدگی می شود .

۶۰درصد وزن بدن را آب تشکیل می دهد .با از دست دادن آب ,بدن به سرعت واکنش نشان می دهد ,با از دست دادن آب بدن ,علاوه بر تشنگی ,آشفتگی و کم اشتهایی نیز به سراغ فرد می آید .

بر اثر تعریق فراوان ,املاح و مایعات زیاد از بدن خارج می شود.گاهی عضله ها به خصوص در جدار شکم دچار انقباض و گرفتگی دردناک می شود.

گاهی سلول های سطحی پوست آسیب دیده و عرق زیر پوست جمع می شود و فرد دچار جوش زیر پوستی یا به اصطلاح عرق سوز می شود.

پیشگیری از گرمازدگی

برای پیشگیری از گرما زدگی در هوای گرم ,مایعات فراوان بنوشید ,مصرف قهوه و چای و نوشابه های گازدار سبب از بین رفتن بیشتر آب بدن می شوند ,ورزش را صبح یا عصر انجام دهید .در ساعاتی از روز هوا خیلی گرم است از منزل خارج نشوید ,لباس های آزاد و گشاد با رنگ های روشن انتخاب کنید و کلاه لبه دار بگذارید بدن انسان در حالت عادی نیاز به دو لیتر مایعات دارد و در تابستان به چهار لیتر آب نیاز دارد.

درمان گرمازدگی

اگر فردی علائم گرمازدگی را دارد در کوتاه ترین زمان ممکن او را به بیمارستان منتقل کنید ,در صورتی که نمی توانید او را به بیمارستان ببرید ,ابتدا لباس شخص گرما زده را از بدن خارج کنید و با استفاده از یک پارچه یا حوله بدن او را با آب سرد یا قطعات یخ خیس کنید.اگر مقدار آب کم است ابتدا سر و گردن او را خنک کنید ,تکه های یخ را روی گردن ,زیر بغل و کشاله ران او بگذارید و با هر وسیله ای که دم دست دارید او را باد بزنید .

بعد از حمام گرفتن ,پاها را در محل بالاتری نسبت به بدن او قرار دهید ,تا جریان خون به طرف سر او رود.

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۱ تیر ۱۳۹۵
,