متن گبه بافی

گبه چیست ؟

گبه یا قالیچه خرسک گونه ای فرش از جنس قالی است که معمولا در قطع قالیچه توسط عشایر و ایلات لر و قشقایی بافته می شود و دارای پرزهای بلند است .در بافت گبه از تعداد پود بیشتری استفاده می شود که این کار در نرمی گبه تاثیر دارد.

بافت گبه

وسایل و کار بافندگان گبه عبارتند از دارهای افقی و دفتین ,سیخ پود کشی ,قیچی و گاه قلاب است .بافت گبه پدیده ای منحصر به فرد است و با جرات می توان گفت اگر میلیون ها گبه با هم مقایسه شود محال است در بین آن ها حتی دو گبه با مشخصات یکسان یافت شود.

زیرا بین بافندگان گبه استفاده از نقشه مرسوم نیست و هرکدام از بافندگان نقش های ذهنی را که میراث گذشتگان یا ابداعی خودشان است را می بافند.

طرح و نقشه های گبه بافی

بیشتر گبه بافان یک یا چند طرح خاص را در ذهن داشته و در بافت آن دارای مهارت هستند ولی به طور کلی نقش اصلی گبه های ایرانی را یک مربع مستطیل و یک ردیف لوزی در وسط آن تشکیل می دهد که رئوس هر یک از لوزی ها ,به رئوس لوزی های دیگر متصل است و در اصطلاح محلی (کم)نامیده می شود.

علاوه بر این استفاده از نقوش بوته جقه در بافت گبه و گل های مختلف به طریقه ی هندسی نیز جای خاصی در گبه های تولیدی توسط عشایر و روستا نشینان و بافندگان شهری مناطق پیش گفته دارد.

وجه مشترک تمامی گبه های ایرانی ,گونه ای نقش پردازی سنتی است که طی هزاران سال پرورش یافته و نیز صور هندسی و نگاره های پرندگان و حیوانات زمینه که ممکن است مرکب باشد از ردیف صور هندسی یا انواع گل (چیزی شبیه نقوش فرش های ترکمنی )یا مانند دست بافت های قشقایی راه راه باشد,با یک تا سه ترنج در هر گوشه .

 

منتشر شده در تاریخ: ۹ تیر ۱۳۹۵
,