متن کلیسای وانک

کلیسای وانک یا آمنا پرکیج نام کلیسایی است در محله جلفای اصفهان ,این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می باشد و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است وانک در زبان ارمنی به معنای کلیسای جامع است .

ارامنه بعد از کوچ  سال ۱۶۰۵به دستور شاه عباس دوم به اصفهان آورده شدند .آن ها شروع به ساختن محل زنذگی کردند و هم زمان کلیساها را به وجود آوردند.

ویژگی های معماری ساختمان کلیسا 

بزرگترین و زیباترین کلیسای جلفا اصفهان است .از نظر طلا کاری سقف و سطح داخل گنبد و نقاشی های تازیخی از زیباترین کلیساهای جلفا اصفهان است .

داخل کلیسا و تمام دیوارهای اطراف آن از تزئینات نقاشی رنگ و روغن و آب طلا به سبک ایرانی و تصاویری از زندگی حضرت مسیح متاثر از نقاشی ایتالیایی تزئین شده است .برج ناقوس روبروی در اصلی کیس به سبک ایرانی است و در زمان شاه سلطان حسین ساخته شده است .

ساختمان نمازخانه کلیسا 

نمازخانه اصلی کلیسا که به شکل متوازی الاضلاع است شامل دو قسمت چهارگوش است که قسمت اول شبستان بنا و قسمت دوم که زیر گنبد خانه است محل اجرای مراسم و سرود های مذهبی است .ازاره های دیوارهای نمازخانه را کاشی های خشتی چند رنگ فرا گرفته است . در قسمت های بالای ازاره تصاویر بسیار زیبایی نقاشی شده اند که از کتب مقدس الهام گرفته شده است و تمامی سطح فضای گنبد را تزئین کرده است .

دور تا دور گنبد داستان خلقت آدم و حوا است که به وسیله نقاشان ارمنی ترسیم شده اند .بر محراب بسیار زیبای کلیسا نیز تصاویری از جمله تصویر حضرت مسیح نقاشی شده است .نمای خارجی گنبد کلیسا بدون تزئینات کاشی کاری است و با آجر ساده پوشانده است .

قسمت های مختلف کلیسا 

کلیسای وانک دارای تاسیسات مختلف مانند موزه و کتابخانه است .اشیایی که در سالن های آن به معرض تماشای بازدید کنندگان گذاشته اند شامل تابلوهای نقاشی کار نقاشان اروپایی است که به کلیسا اهدا کرده اند .تعدادی کتب خطی نفیس در این موزه نگهداری می شوند .

از جمله مجموعه های نفیس این موزه فرامینی است که در طول تاریخ صفویه به بعد سلاطین و حکام ایران درباره ارامنه صادر کرده اند .این فرامین از نظر بررسی تاریخ ارامنه بسیار مهم و قابل ملاحظه بوده و از منابع قابل اعتماد به شمار می روند .

از دیگر تاسیسات کلیسا چاپخانه است .این چاپخانه توسط خاچاطور در جلفا تاسیس شد و در سال ۱۶۳۶به عنوان اولین چاپخانه شروع به کار کرد و کتاب زبور داوود بود که از این کتاب فقط یک نسخه در دنیا موجود است و آن نیز در شهر آکسفورد انگلستان نگهداری می شود .

تصویر این کتاب در موزه کلیسا در معرض بازدید عموم است .کتابخانه کلیسای وانک به عنوان بهترین منابع مورد استفاده محققین و پژوهشگران ارمنی و سایر ادیان است .

منتشر شده در تاریخ: ۱۵ تیر ۱۳۹۵
,