متن کشتی تایتانیک

کشتی تایتانیک :

کشتی بخار بزرگی بود که در پانزدهم آوریل ۱۹۱۲، در هنگام سفر از بندر ساوتهمپتونانگلیس به نیویورک آمریکا به علّت تصادف با کوه یخ غرق شد و ۱۵۱۴ نفر از مسافران و خدمه آن جان خود را از دست دادند.

طراح اصلی این کشتی بزرگ، مهندس ایرلندی، توماس اندروز و ناخدای کشتی کاپیتان ادوارد جان اسمیت بود. مدیر شرکت دریایی ستارهٔ سفید (صاحب کشتی تایتانیک) بروس ایزمای فرار کرد و زنده ماند. تعداد ۷۱۰ نفر از ۲۲۲۴ نفری که در کشتی بودند زنده ماندند.

۲۳:۴۰ نیمه شب ۱۴ آوریل ۱۹۱۲

دیدبان کشتی حضور کوه یخ را اعلام کرد. به دستور کاپیتان اسمیت تایتانیک به سمت چپ هدایت شد. تایتانیک با سرعت ۲۹ کیلومتر بر ساعت در حرکت بود و متوقف کردن آن با این سرعت بیش از ۸۰۰ کیلومتر طول میکشید وفرصت کافی برای چرخش به چپ وجلوگیری از برخوردقسمت راست خودبا کوه یخ را نداشت.

۲۳:۴۸

کاپیتان اسمیت سریع به داخل کشتی سرک میکشد و میزان آسیب را برای اولین بار از نزدیک مشاهده میکند. تنها در ۱۰ دقیقه اول برخورد آب تا ارتفاع ۴/۵ متر بالا می آید.

۰۰:۰۰ بامداد ۱۵ آوریل

خبر ها به سرعت به کاپیتان اسمیت میرسند که ۵ محفظه در حال پر شدن است او میداند تایتانیک ممکن است بیشتر از ۲ ساعت وقت نداشته باشد.درنتیجه به افسران دستور میدهد ۲۰ قایق نجات را آماده کنند.

۰۰:۰۵ بامداد

عملیات تخلیه مسافران وخدمه از کشتی آغاز می شود.

۰۰:۴۵ بامداد

اولین قایق نجات روی آب‌های اقیانوس اطلس شناور شد.این قایق حدود ۶۵ نفر ظرفیت دارد اما با ۳۷ جای خالی کشتی را ترک میکند به دلیل پیروی از قانون «الویت با زنان و کودکان است» و کم بودن تعداد زن هاوبچه‌ها در کشتی، بسیاری از قایق‌های نجات به جای ۶۹ نفر ظرفیت کامل خود، تنها چند ده نفر سر نشین داشتند.

۱:۳۰ بامداد

۱۱۰ دقیقه پس از برخورد تایتانیک اولین قربانی هایش را میگیرد . ۵ کارمند که نامه های آب گرفته را از اتاق پست نجات میدهند غرق میشوند.

۱:۴۵ بامداد

ملوانان آخرین قایق نجات را به آب می اندازند.اکنون نجات جان بقیه ی مسافران به دست خودشان است.برق تایتانیک به طور کامل قطع میشود.

۱:۵۰ بامداد

کشتی به تدریج به سمت چپ می‌چرخید. حوالی ساعت ۱:۵۰ بامداد، آب وارد یکی از راهروهای سمت چپ کشتی شدودرنتیجه چرخش شدت یافت.

۲:۱۵ بامداد

با افزایش فشار آب، دیگ‌های بخار متصل به دودکش شماره ۱ از جا کنده شدودودکش سقوط کرد. آب در مسیری جدید وارد کشتی شدو غرق شدن کشتی شتاب یافت.

۲:۱۸ بامداد

تفاوت شدید وزن بین سینه کشتی که به دلیل ورود آب، سنگین شده بود و کشتی دم نسبتاً سبک، تنش عظیمی در بدنه کشتی ایجاد کرد و بدنه کشتی در مقابل دودکش سوم ترک خورد. چند ثانیه بعد و با به حداکثر رسیدن نیروی خمشی، بدنه کشتی دونیم شد. سینه کشتی و دم تنها از طرق اسکلت تقویت شده زیرین به هم متصل ماندند. کشتی دم به سمت چپ چرخید و افراد روی کشتی به بیرون پرتاب شدند.

۲:۱۹ بامداد

سینه کشتی از دم که هنوز شناور بود، جدا شد. کشتی دم سرو ته شده و آب ازسمت جلو وارد آن شد

۲:۲۰ بامداد

درحالی که سینه کشتی با سرعت به سمت کف دریا می‌رفت، کشتی دم به حالت تقریباً عمودی چرخیده و وسایل داخل آن به بیرون ریخته می‌شد؛ در همین حال کشتی دم از سطح اقیانوس ناپدید گشت. دیگ‌های بخار از جای خود خارج شده و مستقیماً به بستر اقیانوس سقوط کردند و پس از آن دیگر تا چند مدت دیده نشد.

۲:۲۱ بامداد

جریان آب در اطراف سینه کشتی باعث از جا در آمدن دکل جلوی کشتی و برخورد آن با سکوی فرماندهی و دودکش‌ها شدند. دودکش‌ها از جا کنده شد به دلیل ظاهر مخروطی شکل سینه و کشتی دم، هر دوی آنهابا کم شدن سرعت به کف اقیانوس سقوط کردند. چرخش ساعت گرد کشتی دم سبب شد قبل از اینکه با کف اقیانوس برخورد کند. وسایل بیشتری از داخل آن به بیرون ریخته شود سینه کشتی با سرعت ۵۵/۵ کیلومتر بر ساعت و بازاویه ۲۰ درجه با بستر اقانوس برخورد کرد؛ در نتیجه بدنه شکسته شد و عرشه‌هایش خرد شدند. بقایای متلاشی شده دم حاکی از برخورد بدتر آن با کف اقیانوس است.

توماس اندروز:تایتانیک غرق می‌شود :

کاپیتان اسمیت به توماس (طراح کشتی) گفت:قسمت‌های ۱ و ۲ و۳ و ۴ و ۵ پر از اب است این چقدر خطرناک است؟ توماس بارنگ پریده پاسخ داد:خیلی بد این کشتی در حال غرق شدن است. کاپیتان:اما تو گفتی تایتانیک هیچ وقت غرق نمی‌شود. توماس:بله گفتم اگر ۳ یا ۴ قسمت از تایتانیک پر از آب باشد خطرناک نیست ولی نه ۵ قسمت. کاپیتان:چند ساعت وقت داریم؟ توماس:نمی‌دانم حداکثر ۲ ساعت بدنه و آنتن باهم میرند

درخواست کمک :

در ساعت ۰۰:۱۴ کاپتان اسمیت به جان فلیپس دستور میدهد تا با استفاده از بیسیم درخواست کمک کند. در ساعت ۲۵ دقیقه ی بامداد تلاش های فلیپس به نتیجه میرسد و کشتی اس.اس کارپسیا پیغام را میشنود و به آنها پاسخ میدهد.اما این کشتی ۹۳ کیلومتر با آن ها فاصله دارد و با حداکثر سرعتش نیز ۴ ساعت طول میکشد تا به تایتانیک برسد.در همین حال یک افسر کشتی ای را میبیند که فقط ۱۰ کیلومتر با آن ها فاصله دارد احتمال دارد این همان کشتی ای باشد که ۲ ساعت پیش اخطار کوه یخ را به آنان داده بود یعنی اس.اس کالیفرنیان . اما متصدی بیسیم آن الان به خواب رفته است و این درحالی است که میتوانست در کم تر از نیم ساعت به کمک تایتانیک بیاید . فیلیپس نمی‌تواند با آن ارتباط برقرار کند و کشتی کالیفرنیان از آن ها دور تر میشود.

منبع : ویکی پدیا

منتشر شده در تاریخ: ۳ شهریور ۱۳۹۵
,