متن چگونه خیار شور در خانه خود تهیه کنیم ؟

مواد لازم برای تهیه خیار شور:

خیار ریز قلمی:۲کیلو

برگ کرفس:۲۰۰گرم

شوید:۲۰۰گرم

تلخون :۱کیلو

سنگ نمک :به میزان لازم

سیر:۴حبه بزرگ

فلفل سبز تند :۴عدد

زاج سفید:یک تکه کوچک

اگر از نمک معمولی استفاده کنید خیارها نرم میشه ولی اگر از سنگ نمک استفاده کنید کیفیت خیار شور شما خوب خواهد شد .

طرز تهیه  خیار شور

۱-سبزی ها و خیار ها رو بشورید و بگذارید خوب خشک شوند ( اگه خوب خشک نشود کپک میزند ) ، لازم نیست سبزیها رو خرد کنید ، بعضی ها خیار ها و سبزیها را نمی شورند و بعد خیار شورها را آب میکشند .

۲- آب و نمک را بگذارید  بجوشد ( تقریبا به ازا هر۱۵ لیوان آب یک لیوان خرد شده سنگ نمک به کار میره ) در انتها زاج سفید را هم داخلش بگذارید و وقتی حل شد از روی گاز بردارید.

۳-خیار و سبزیها را لایه لایه داخل ظرف ترشی ریخته و سیر و فلفل را هم لابه لای آنها قرار دهید، آب و نمک رو بریزید روی مواد تا جائی که ظرف پربشه بعد درش رو محکم ببندید و بزارید تا جا بیفته بستگی به دمای هوا زمان لازم برای عمل آمدن خیار شور متفاوت است هرچه هوا گرمتر شود زمان هم کمتر میشود.

نکته بسیار مهم: دمای آب و نمکی که روی خیار شور می ریزید خیلی مهمه، این آب باید گرم باشه نه داغ نه سرد! یعنی وقتی انگشتتون را داخش می زنید نسوزد.

روش نگهداری خیار شور:

۱- از آنجایی که خیار شور به ویژه محصولات موجود در بازار عرضه درصد نمک بالایی دارند نباید به مقدار زیاد و به طور مداوم مصرف شوند زیرا مصرف زیاد نمک خطر ابتلا به افزایش فشار خون را زیاد می‌کند.

۲-  از خیارشورهای دارای پروانه ساخت یا خیارشورهای تخمیری که دارای کد بهداشتی هستند استفاده کنید. خیارشورهای تخمیری باید دارای برچسبی باشند که حاوی مشخصات کالا شامل کد بهداشتی، تاریخ تولید، تاریخ انقضاء و آدرس باشند

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۹ تیر ۱۳۹۵
,