متن پنیر پیتزا خانگی

پیتزا 

پیتزا غذایی است خوشمزه اما خیلی ها ترجیح می دهند پیتزا را در خانه درست کنند نه این که از بیرون تهیه کنند.تهیه این غذا نیازمند مقدار زیادی پنیر پیتزا است که اگر پنیر پیتزا را در خانه تهیه کنیم در هزینه ها صرفه جویی می شود و پیتزا ها خانگی است .

مواد لازم برای تهیه  پنیر پیتزا 

شیر پاستوریزه کامل :۲لیتر

سرکه یا جوهر لیمو :۱یا ۲قاشق غذاخوری

نمک :کمی

پارچه نازک یا توری

طرز تهیه :شیری که برای این کار استفاده می کنید حتما باید شیر کامل باشد . شیری که لاکتوز آن گرفته شده باشد یا استریلیزه و همونیژه باشد برای تهیه پنیر مناسب نیست .ولی پاستوریزه بودن شیر حرف اول را می زند .

شیر را روی حرارت گذاشته و صبر می کنیم تا جوش آید .بعضی از افراد فکر می کنند اگر شیر را بجوشانیم تا غلیظ شود کیفیت پنیر بهتر می شود ولی جوشاندن شیر هیچ تاثیری در کیفیت پنیر ندارد.

وقتی شیر جوش آمد شروع به اضافه کردن سرکه یا جوهر لیمو می کنیم و اجازه می دهیم که شیر به جوشیدن خود ادامه دهد .در همین زمان است که شیر شروع به سفت شدن می کند .هر وقت که شیر شروع به سفت شدن کرد دیگر نیازی به اضافه کردن سرکه نیست .حال می گذاریم شیر سفت شده ۳تا۴دقیقه بجوشد .

به وسیله توری آب اضافی پنیر را گرفته و گارچه را فشار می دهیم .کمی آب نمک درست کرده و این پارچه را با محتویات درون آن قرار می دهیم .پس از این که پنیر در چند دقیقه در آب نمک ماند آن را از پارچه جدا کرده و دوباره در قابلمه قرار می دهیم و روی اجاق می گذاریم .حرارت نباید خیلی زیاد باشد .حدود ده دقیقه پنیر را می پزیم هرچه بیشتر پنیر را بپزیم میزان کش آمدن پنیر بیشتر می شود .البته اگر زیاد این کار را انجام دهیم باعث سوختن و از بین رفتن بافت پنیر می شود .

پس از این ۱۰دقیقه اجازه می دهیم پنیر سرد شود تا خودش را بگیرد آن را رنده کرده و در فریزر برای استفاده های بعدی قرار می دهیم .

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۵ تیر ۱۳۹۵
,