متن پزشکی قانونی

پزشکی قانونی (Forensic pathology) یکی از اصلی‌ترین و مهم ترین بخش‌ها از علوم جنایی و قضایی امروزی به شمار می‌رود که اصلی‌ ترین هدف آن در بیشتر کشورها تعیین علت مرگ انسان‌ هایی است که به دلایل مختلف جان خود را از دست داده‌اند .

پزشکانی که در این حوزه فعالیت دارند وظیفه تعیین علت مرگ‌ های ناگهانی را به عهده دارند تا بتوانند مشخص کنند فرد در اثر خودکشی، قتل، تصادف، و یا دلایل طبیعی جانش را از دست داده‌است.  پزشکان قانونی برای تعیین دلیل مرگ از مجموعه ابزار و وسایلی و تکنیک‌هایی برخوردارند که رایج‌ترین آنها کالبدشکافی است.

در نهایت زمانی که آسیب‌ عکس-کالبد-شکافی-ترسناک (5)شناسی و سم شناسی همراه با این دانش در حل هزاران پرونده جنایی و قضایی به کار گرفته‌شدند، پزشکی – آسیب‌شناسی قانونی اولین بار در سال ۱۹۵۹ به واسطه تاسیس هیات آسیب‌ شناسی آمریکا به رسمیت شناخته شد. کانادا در رسمیت بخشیدن به این هیات به شدت کند عمل کرده و تا سال ۲۰۰۳ اقدام به راه‌ اندازی چنین هیاتی نکرد.

وظیفه  اصلی  این  متخصصان کمک به دادگاه و پلیس در حل پرونده‌ های قضایی،‌جنایی یا پزشکی پیچیده‌ است که از آن جمله می‌تواند به کشف دلیل مرگ افراد اشاره کرد:   شرایطی که مرگ در  آن رخ داده و جراحاتی که می‌توانند منجر به مرگ شوند

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۵
,