متن ویژگی های یک فرش دست باف خوب چیست؟

فرش ها هر کدام به تنهایی خاصیت ها و خوبی های خود را دارند اما بعضی ها از دیگری برتری دارند که برای شما این تفاوت ها را بیان خواهیم کرد.

 

یک فرش‌ دستباف ایرانی در سه قالب اصلی ترنج، خشتی و افشان بافته می‌شود که لچک ترنج بیش از همه طرفدار دارد و اکثر فرش‌هایی که در خانه‌های ایرانیان می‌بینید طرح ترنج است که حاشیه‌هایی پهن در اطراف و طرح‌های بیضی و دایره‌ای در میانه دارد و این طرح در فرش های دستباف، از معماری دوره اشکانیان الهام‌گیری شده است.

فرش دستباف علاوه‌ بر ارزش هنری والاتری که نسبت به فرش ماشینی دارد ویژگی‌های برتر دیگری هم دارا است. به طور کلی یک فرش دستباف، از دور و نزدیک جلوه خوبی دارد و درخشنده‌ است.

از ویژگی های یک فرش دستباف این است که در فرش دستباف، چند سانتی متر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت های بالا و پایین وجود دارد که در واقع این یکی از مشخصات فرش دستباف است و عیب به شمار نمی رود، اما در صورتی که در قالیچه های کوچک به چشم می آید. با تا کردن فرش دستباف از قسمت میانی می توانید از تقارن آن اطمینان پیدا کنید.

در موقع خرید فرش باید حواستان باشد که رنگ ها تقارن خود را رعایت کرده باشند و یا اینکه نقش و نگار ان جایی نا تمام نشده باشد حتما در حین خرید در فضای روشن به خرید بپزدازید تا رنگ ان را مورد برسی قرار دهید.rgtrdtgd

 

منتشر شده در تاریخ: ۲ مرداد ۱۳۹۵
,