متن نکات مهم در تصمیم گرفتن برای ازدواج موفق و مناسب

تصمیم برای ازدواج سخت است 

نکات اساسی و کلیدی زیر را به یاد داشته باشید :

۱-تصمیم گیری مرحله ی به ظاهر آسان و سختی است .آن را جدی بگیرید ,احساسی عمل نکنید,اما بیش از اندازه هم وسواس به خرج ندهید ,نترسید و توکل کنید .

۲-اگر ابتدا احساسی تصمیم گیری کنید ,چشمانتان را به روی حقایق بسته می شود و نظرتان به عقل تحمیل می گردد ,آن گاه مطمئن  شوید که تصمیم عاقلانه و درستی نگرفته اید ,پس به زودی منتظر عواقب آن باشید .

۳-اگر شخصی هم فکر باشد و توانایی اداره زندگی را داشته باشد و شما نسبت به او احساس خوشایندی دارید او را انتخاب کنید .

۴-این را بدانید شاید او بتواند حساسیت ها و سلیقه های اکتسابی اش را اصلاح کند ,اما هرگز نمی تواند رفتار فردی و شخصیت درونی و ذاتی اش را به زودی تغییر دهد.

۵-شما باید انس و الفت ایجاد شده میان خود و فرد مقابلتان را ریشه یابی کنید تا یقین پیدا کنید که این انس و الفت حاصل سه چیز نباشد :حس ترحم تحریک شده ,شباهت ظاهری به یکی از افراد مورد علاقه تان ,صرف زیبایی ظاهری

۶-شرایط و خواسته های غیر منطقی پذیرفته نشود ,اگر پذیرفته شود ,باید به آن عمل گردد

۷-دختر باید نظر پدرش را در انتخاب دخیل کند .

۸-در دوران خواستگاری و مخصوصا در تصمیم گیری باید بین شما و شخص مقابل تفاهم باشد و بعد از تصمیم گیری توافق

۹-هیچ گاه نباید به دنبال تفاهم صد در صد باشیم ,تفاهم ۶۰تا۷۰درصد برای ازدواج خوب است .

۱۰-هرگز نباید تا قبل از تصمیم نهایی به گونه ای رفتار کنید که طرف مقابل گمان کند او را انتخاب کرده اید .شاید در یک تحقیق یا گفت و گوی جدید از مساله ای اطلاع پیدا کنید که مورد قبول شما نباشد .

۱۱-این را بدانید که وقتی قویا معتقد باشید که تصمیم درستی گرفته اید ,به همسرتان بیشتر اعتماد پیدا می کنید و برداشت مثبت تری از زندگی خواهید داشت پس تصمیم را دیر بگیرید ولی در آن تردید نکنید .

۱۲-عاقلانه تصمیم بگیر تا عاشقانه زندگی کنی

۱۳-علائم تصمیم احساسی :بدانید از زمانی که ایراد های طرف مقابلتان را در هر صورت برای دیگران توجیه می کنید ,پس از روی احساس تصمیم گرفته اید .

۱۴-اگر ملاک های اصلی تان در شخص مقابل و خانواده اش وجود ندارد و با این حال شما آن ها را انتخاب کرده اید ,بدانید که قطعا از روی احساس تصمیم گرفته اید .

۱۵-اگر شخص مقابل مورد تایید شماست اما به دل شما ننشسته یا نسبت به او احساس ناخوشایندی دارید توصیه می شود از انتخاب او صرف نظر کنید.

۱۶-لجبازی و واگذاری ممنوع:هرگز از روی لجبازی با والدین و اطرافیان و یا بر عکس به خاطر سپردن به والدین و اطاعت محض از آن ها تصمیم گیری نکنید که پشیمانی اش برای شماست .

۱۷-به یاد داشته باشید به خاطر راضی کردن والدین و دیگران ,ثروت و چشم و هم چشمی و بالاتر بودن از دوستان و اقوام تصمیم گیری سطحی نکنید.

۱۸-تصمیم گیری عجولانه :به خاطر معطل نماندن خواهران بعدی و یا تصور از دست دادن موقعیت ازدواج مخصوصا برای دختران سن بالا نباید تصمیم گیری اجباری و عجولانه کرد.

۱۹-هرگز فکر نکنید با انتخاب هرکسی می توانید از شرایط نامناسب موجود فرار کنید در این صورت مطمئن باشید که این بار با دست خود,خود را به دام انداخته اید ,

۲۰-اگر از روی ترحم با کسی ازدواج کنید برای دو طرف توقع ایجاد کنید و نمی تواند منشا علاقه باشد .

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۶ تیر ۱۳۹۵
,