متن نکات آشپزی

نکات ریز و مهم آشپزی 

خوشمزه تر شدن خورش قیمه 

برای این که خورش قیمه شما خوشمزه تر شود ابتدا لپه را خیس کنید سپس همراه گوشت تفت دهید ,مزه آن بسیار خوشمزه می شود احتیاجی به جدا پختن لپه هم نیست و مطمئن باشید که لپه با گوشت می پزد .

تهیه ترشی 

سرکه ترشی باید خالص و بدون آب باشد ,بهترین سرکه برای ترشی سرکه انگور است .اگر از خالص بودن سرکه مظمئن نبودید ,قبل از تهیه ی ترشی باید آن را چند بار جوش بدهید تا ترشی کپک نزند .

ظرفی که می خواهیم در آن ترشی را بریزیم ,باید کاملا تمیز و خشک و دری محکم داشته باشد .

انواع میوه ها و سبزی ها که به مصرف ترشی می رسد باید شسته شده و کاملا خشک باشد .

ترشی را حتما در جای خنک قرار دهید .

پف کردن سفیده تخم مرغ 

برای این که سفیده تخم مرغ زودتر و بهتر پف کند ,قدری نمک به آن بیفزایید ,بعد ان را خوب به هم بزنید .

برطرف کردن کم نمکی پلو 

اگر هنگام دم کردن پلو معلوم شد که نمک ندارد ,فورا مقداری آب نمک تهیه کرده و با آب روغن مخلوط کنید ,سپس آن را به وسیله ی کفگیر بر روی تمام قسمت های پلو بریزید .

جلوگیری از ترک خوردن تخم مرغ

برای این که تخم مرغ ,هنگام آب پز شدن ترک نخورد ,کمی نمک یا سرکه به آب آن اضافه کنید و با حرارت معمولی آن را بپزید .تخم مرغ ها را قبل از پخت زمان کوتاهی زیر شیر آب داغ بگیرید تا دمایی که از یخچال گرفته تعدیل شود .

اگر در حین پخت ,تخم مرغ ترک خورد ,فورا آن از آب بیرون اورده و مقداری نمک بر جای ترک خوردگی بپاشید ,تا دوباره به هم بچسبد.

چگونه فلفل تند را از فلفل شیرین تشخیص دهیم ؟

تندی فلفل به خاطر دانه های داخل آن می باشد .معمولا از ظاهر فلفل می توان به تندی آن پی برد اگر ریز باشد تند تر است و یا اگر فلفل تازه نباشد و چین و چروک داشته باشد و رنگش تیره باشد تند تر است .

اگر فلفل براق باشد معمولا تند تر است .اگر می خواهید تندی فلفل کتر باشد دانه های درون فلفل را خارج کنید .

 

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۹ تیر ۱۳۹۵
,