متن نوشابه

مصرف نوشابه های گاز دار در دنیا به خصوص در بین ایرانیان رکود دارد .

ضررهای مصرف نوشابه 

۱-پوسیدگی دندان ها ,خاصیت اسیدی نوشابه مینای دندان را فرسایش می دهد .و میزان قند بالای آن باعث سریع تر پوسیده شدن دندان می شود .

۲-چاقی ,نوشابه گازدار از آب تصفیه شده ,افزودنی های مصنوعی و شکر تصفیه شده تهیه می شوند و فاقد ارزش غذایی هستند و فقط به دلیل میزان قند بالا کالری زیاد دارد که سبب چاقی در افراد می شود در نوشابه رژیمی به جای شکر از آسپارتام استفاده می شود که یک ماده اشتها آور بوده و مصرف آن میگرن و سرگیجه و کاهش توازن حافظه را به دنبال دارد.

۳-سوء هاضمه هنگامی که در بطری یک نوشابه گازدار را باز می کنید حباب ها و گازهای آن به بیرون می آید .این گازها به این دلیل است که در ترکیبات نوشابه فسفریک و دی اکسید کربن وجود دارد که سبب اسیدی شدن این محصول نیز می شود .

phنوشابه بین ۲.۵تا۳.۵است که موجب پدید آمدن محیط اسدی در معده می شوند .در کل مسیر سیستم گوارش تنها معده قادر به مقاومت در برابر محیط اسدی نوشابه است اما دیگر اعضای سیستم گوارش مانند مری و گلو و مخاط دهان در برابر اسید حساس و آسیب پذیر می باشد .اسید فسفریک موجود در نوشابه با  رقابت اسید هیدروکلریک معده ,عملکرد معده را تحت تاثیر قرار می دهد .هنگامی که معده نا کار آمد شود غذای مصرفی گوارش نیافته باقی می ماند و سبب سوء هاضمه و نفخ می گردد.

۴-تاثیر بر روی کلیه ,هنگامی که میزان اسید فسفریک خون افزایش یابد کلیه ها قادر به دفع سریع آن نیستند بنابراین فشار زیادی بر روی کلیه ها است مصرف نوشابه گازدار باعث می شود کلسیم از استخوان ها برداشته شود و درون خون جریان یابد این امر موجب رسوب کلسیم اضافی در کلیه ها می شود و منجر به سنگ کلیه می شود .

منتشر شده در تاریخ: ۱۰ تیر ۱۳۹۵
,