متن نظر افراد موفق دنیا در مورد شکست

شکست، جزیی از واقعیت‌های زندگی است که همه‌ی ما به شکل‌های مختلف آن را تجربه می‌کنیم. در این میان افراد موفق زیادی هستند که با این پدیده آشنایی عمیق‌تری دارند و آن را پشت صحنه‌ی موفقیت‌های چشم‌گیر خود می‌دانند. در ادامه با سمینارما همراه باشید.

“هر چه بیشتر تلاش کنید، شکست بیشتری را تجربه می‌کنید. اهمیتی ندارد. دوباره امتحان کنید و دوباره شکست بخورید. این بار بهتر شکست خواهید خورد.” – ساموئل بکت

شکست اجتناب ناپذیر است. مخصوصا در کسب وکار که پیش‌بینی شرایط سخت‌تر بوده و هیچ هشداری برای آنچه که پیش می‌آید وجود ندارد. برای مثال مشتری شما ممکن است منصرف شود یا هم‌تیمی شما تصمیم بگیرد که با رقیب شما وارد همکاری شود یا ناگهان شرکت شما تمام پولی را که به دست آورده یا نیاورده از دست بدهد. هیچ قطعیتی برای اطمینان داشتن وجود ندارد. افراد موفق هم شکست‌های سخت را متوالی و پشت سرهم تجربه کرده‌اند و در ادامه با ذهنیت آن‌ها درمورد مقوله‌ی شکست بیشتر آشنا می‌شویم:

  والت دیزنی

“به نظر من مهم است که در دوران جوانی بتوانید یک شکست خیلی سخت را تجربه کنید. چرا که نسبت به اتفاقات بعدی زندگی آگاه‌تر و هشیارتر عمل خواهید کرد. از این رو وقتی به شرایط بحرانی می‌رسم که همه چیز زندگی در حال فروپاشی است، هیچ ترس خاصی ندارم.”
دیزنی از موسسه‌ی “کانزاس سیتی استار” به این علت اخراج شد که از نظر مدیر آنجا فاقد تخیل و ایده‌های خوب بود. دهه‌ها از آن روزها گذشته و نام خانوادگی دیزنی برای همه شناخته شده است.

  جی کی رولینگ

“غیر ممکن است که زندگی بدون شکست همراه باشد مگر این که شما خیلی محتاطانه زندگی کنید در آن صورت نمی‌توان اسمش را زندگی گذاشت.”
رولینگ از جمله افرادی بود که از صفر شروع کرد و هیچ پولی به عنوان اندوخته نداشت. ایده‌ی اولیه داستان “هری پاتر و سنگ جادویی” از طرح روی یک دستمال سفره در “کافه ادینبرگ” به ذهن رولینگ خطور کرد. او اولین نسخه از کتاب خود را به ۱۲ ناشر معرفی کرد و همه‌ی آن‌ها آن را رد کردند و حاضر به چاپ آن نشدند. در حال حاضر دارایی رولینگ به یک میلیارد دلار می‌رسد.

  مایکل جردن

“در دورانی که بازیکن بودم ۹۰۰۰ پرتاب ناموفق داشتم که به گل تبدیل نشدند. در بیش از ۳۰۰ بازی شکست خوردم. ۲۶ بار به من اعتماد شد که پرتاب نهایی بازی را انجام دهم و ناکام ماندم. من بارها و بارها در زندگی‌ام شکست خوردم و تمام این‌ها من را به مایکل جردن امروز تبدیل کرده است!”
جردن، معروف‌ترین بسکتبالیست آمریکایی در جهان است. حتی این احتمال وجود دارد که معروفٔترین ورزشکار دنیا هم باشد. با این حال مسیر موفقیت او به هیچ عنوان ساده و هموار نبوده است.

منتشر شده در تاریخ: ۲۱ مرداد ۱۳۹۵
,