متن مصرف کافئین زیاد و اعتیاد به مصرف کافئین خطرات پنهان دارد

یک استکان قهوه یا چای در طول روز خواب را از سر می گرداند اما مسئله زمانی به وجود می آید که پای افراط به میان آید .اعتیاد به نوشیدنی قهوه و جذب زیاد کافئین مشکل ساز می شود .و اثرات سوء برای بدن دارد.

ترک کافئین

کافئین مانندمواد مخدر اعتیاد آور است تلاش برای قطع مصرف قهوه و دیگر نوشیدنی کافئین دار دشوار است.تا جایی که ننوشیدن قهوه صبحگاهی باعث عصبانیت ,تحریک پذیری و حساسیت فرد می شود .در برخی افراد حتی سردرد ایجاد می کند تمام این علائم نشان می دهد که به کافئین معتاد شده اید و ترک آن کار ساده ای نیست .روزانه مصرف چای یا قهوه خود را محدود کنید .

کافئین استرس را بیشتر می کند 

خیلی از افراد به این دلیل قهوه می خورند این که هر ساعتی ۸صبح یا ۲بعد از ظهر یا نیمه شب نوشیده شود باعث سرزندگی می شود همین حالت محرکی قهوه باعث ایجاد احساس استرس و اضطراب نیز می شود .

کافئین زیاد باعث سرعت روند پیری می شود 

کافئین باعث بیداری و سرزندگی و فرد را به فعالیت های جسمی و دهنی بیشتر ترغیب می کند اگر به کافئین اعتیاد دارید نسبت به پیری زود هنگام هوشیارتر باشید کافئین باعث کاهش چشمگیر ترشح هورمون های ضد پیری می شود .باعث دهیدراته شدن بدن می شود یعنی این که آب بدن از بین می رود .در این صورت نیز خشکی ,حاصل شده و چین و چروک ها پدیدار می شوند .باعث بروز آکنه نیز می شود.

کافئین زیاد باعث بدخلقی می شود 

در حالت کلی یک فنجان قهوه باعث سرخوشی و تحریک می شود اما همیشه این طور نیست کافئین زیاد باعث ایجاد تغییراتی در خلق و خو می شود و به وضعیت اضطراب آلود ,افسردگی ,تحریک پذیری و استرس ختم می شود .چون کافئین باعث کاهش جریان خون به سمت مغز می شود و روی قدرت حافظه و خلق و خوی تاثیر منفی دارد.

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۷ تیر ۱۳۹۵
,