متن مجموعه گنجعلی خان استان کرمان

تاریخی ترین مجموعه فرهنگی شهر کرمان ,گنجعلی خان می باشد و می توان تاریخ صفویه را دید .

گنجعلی خان ,یکی از سرداران سلحشور دربارصفویه بود که در سال ۱۰۰۵قمری به فرمان عباس صفوی ,حاکم کرمان شد .مردی لایق و حاکمی دلیر و مدیر که در دوران حکومتش کرمان روشن ترین دوران تاریخی خود را پشت سرگذاشت .

ثبات سیاسی ,اقتصادی و اجتماعی هدیه ای بود که گنجعلی خان به کرمان داد .

از جمله بناهای عام المنفعه ای که به دستور این حاکم در شهر کرمان ساخته شد ,مجموعه گنجعلی خان است  که در دوران حکومت او احداث و امروزه از جاذبه های تاریخی و دیدنی شهر کرمان محسوب می شوند .

مجموعه گنجعلی خان شامل میدان ,مسجد ,حمام ,بازار و سرا و سایر ابنیه ای است که در مرکز شهر کرمان و در حاشیه بازار واقع شده و در ساخت ,شکل گیری و تکامل بازار کرمان تاثیر گذار بوده است .

حمام گنجعلی خان 

یکی از مهم ترین بناهای مجموعه ,حمامی است که در ضلع جنوب میدان و در میانه بازار بزرگ کرمان واقع است و در سال ۱۰۲۰قمری ساخته شده و معمار آن سلطان محمد ,معمار یزدی است .

اثری بدیع از نقاشی ها ,مقرنس کاری ها ,کاشی کاری ها و گچ بری های زیبا همراه با استفاده از تزئینات سنگی بسیار ظریف است .

در حدود ۶۰سال پیش از این حمام استفاده می شده است اما در حال حاضر کاربری گردشگری پیدا کرده و همه روزه به ویژه در ایام تعطیل ,پذیرای بازدید کنندگان بسیاری است .

در این حمام مجسمه های مومی ملبس به لباس های سنتی مردم کرمان ,صحنه هایی از استحمام به شیوه سنتی را به نمایش گذاشته اند .

در کنار این مجسمه ها وسایل مختلف حمام نیز نمایش داده می شود این مجسمه ها در سال ۱۳۵۲در دانشکده هنرهای زیبای تهران ,طراحی و به این محل منتقل شدند .

آب انبار 

این بنا در حد میانی بازار غربی قرار گرفته و دارای سر دری زیبا با تزئینات مربوط به دوره صفویه است تاریخ احداث آن ۱۰۲۹قمری است .آب انبار به دستور علیمردان خان ,پسر گنجعلی خان بنا شده است و معمار آن استاد عبدالله است .این آب انبار با دهلیزی طولانی و راه پله به پا آب راه دارد و مخزن آن در این قسمت واقع شده است .این محل یکی از معتبرترین آب انبارهای شهر در عصر خود تلقی می شده است .

منتشر شده در تاریخ: ۲۱ تیر ۱۳۹۵
,