متن لباس محلی همدان

پوشاک استان همدان شامل تن پوش ,سرپوش و پای افزار است .با این که چهار محور فرهنگی در استان همدان قابل تمیز است ,اما انواع و شیوه های پوشاک زنان و مردان اغلب مشابه است .بافت پارچه و کفش به ویژه گیوه قبل از ورود اجناس خارجی یا انواع کارخانه ای آن در روستاها و آبادی ها متداول بوده و به خصوص گیوه های شهرستان ملایر که آجیده نام دارد از دست بافته های شاخص استان محسوب می شود .

پوشاک مردان 

سرپوش ,شامل انواع کلاه های پشمی و نخی دیدهکه در طرح  های گرد و ساده و رنگ های نخودی و خاکستری و مشکی دیده می شود .کلاه نمدی یا کلاو کرکی ,لنگی یا شاپو ,بخارایی ,گنجه بورک ,دری بورک و ایپ بورکی سرپوش های مردانه است که به فراخور فصل ,کار و مناسبت های مختلف به سر گذاشته می شود .

تن پوش ,عمده ترین تن پوش مردانه که در تمام مناطق استان به نام های مختلف دیده می شود ,کونیک است که در زبان کردی کراس خوانده شده و پیراهنی است که با یقه آخوندی که بلندای آن تا پایین کمر می رسد و جلو باز است . این تن پوش اغلب از جنس کرباس است ,جلیقه ,سرداری ,شلوار یا شووال ,دن یا قوا ,و کرک از دیگر تن پوش های مردانه محسوب می شود .

پاپوش ,پای افزارهای مردان در گذشته که محصولات دیگر نقاط کشور کم تر به استان راه می یافت ,عبارت بود از چاروق که در شهر اسد آباد به آن آجی می گفتند و رویه و کف آن از چرم بود و گاه به جای چرم از پارچه های کهنه استفاده می شد و گالش امروزه م.رد استفاده قرار می گیرد .

پوشاک زنان

سرپوش سرپوش زنانه شامل چارقد ,روبند و عرقچین و (کل ایاغی )یا (شده ),بود.

چارقد ,در مناطق کرد نشین استان چون اسد آباد و تویسرکان (سربین )یا (سرکی ) نامیده می شود .و از جنس متقال ,نجمه ,اطلسی و ابریشم است .چارقد معمولا به رنگ مشکی با گل ها با خطوط قرمز است .

روبند ,از روبند امروزه بسیار کم استفاده می شود در حالی که در گذشته در مناطق شلوغ از آن استفاده می کردند .

عرقچین ,عرقچین کلاه زنانه ای از جنس متقال یا مخمل بوده که در رنگ های سفید یا مشکی مورد استفاده زنان قرار می گرفت و با سکه و اشرفی دور کلاه را تزیین می کردند .

(شده ),نوع دیگری از سرپوش زنانه است که امروزه به خصوص در مراکز شهری استفاده نمی شود .جنس آن از ابریشم و رنگ آن اغلب قرمز است و معمولا زنان مسن آن را به سر می کنند .

تن پوش 

کونیک ,پیراهن آستین دار و جلو بسته است که بلندی آن تا پایین کمر بود یقه این پیراهن اغلب گرد بود و در جلوی سینه سه دکمه دارد .

روی کونیک یا همان کراس ,جلیقه یا کلنجه هایی بر تن می شود که از جنس ساتن یا مخمل است و حاشیه آن با نوار و سکه تزیین می شود .

تومبان یا پاتول ,تومبان یا پاتول را زنان زیر دامن های چین دار کوتاهی به نام شوال قری یا قرقره تومبان می پوشیدند جنس تومبان قری متقال یا گودری بود .

آرخالق زنان کت های مردانه را که معمولا پشمی و مخملی است در فصل زمستان می پوشیدند .

دوش لوق پیش بندی از جنس متقال که هنگام کار در مزارع یا فعالیت دامداری استفاده می شود .

پاپوش 

بوتون ,پای افزاری زنانه که تمام قسمت های آن از جنس چرم است .

ساغری ,رویه ای بافته شده از ریسمان و کفی چرمی است

ارسی ,پای افزاری پاشنه دار بود وشکل رسمی داشت در مراسم و مناسبت ها استفاده می شد .

گالش ,در زمستان یا هنگام کار مورد استفاده قرار می گیرد

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۳ تیر ۱۳۹۵
,