متن لباس محلی استان فارس

هنوز پوشش محلی و سنتی در استان فارس خصوصا در بین مردم روستا و عشایر رواج دارد و لباس های محلی در بسیاری از روستاهای استان فارس به شیوه و شکل سنتی آن دوخته و پوشیده می شود .

در واقع لباس محلی استان فارس یکی از زیباترین جاذبه های فرهنگی سراسر ایران است .آوازه ی جاذبه لباس های محلی زنان و مردان قشقایی ساکن در استان فارس تا دوردست ها رفته و امروزه به یکی از مهم ترین جاذبه های فرهنگی این قوم تبدیل شده است .

یک نمونه از لباس های محلی و سنتی مردم استان فارس لباس عشایر است .پوشاک زنان عشایر شامل کلاهک ,آرخالق ,تنبان ,پاپوش ,روسری ,پیراهن ,دامن (قر)است که بیشتر رنگ های شاد و متنوع دارند .

پوشاک مردان عشایر نیز شامل کلاه ,پیراهن ,آرخالق ,شال کمر ,چقه و کپنک است .

لباس مردم ایل قشقایی 

بدون شک لباس اصلی قشقایی ها یکی از زیباترین و پوشیده ترین و آزاد ترین لباسی است که می توان در هر زمان و در هر محیطی از آن استفاده نمود .متاسفانه امروزه استفاده از لباس های محلی محدود به مراسم عروسی و مناسبت های خاص شده است .لباس مردانه ابتدایی ترین لباس ها تا چند سده پیش بدون چاک جلو بوده و از سر به تن می شد تا این که لباسی به نام آرخالیق که دارای چاک جلو بوده و از پشت کتف به تن می شد توسط قشقایی ها طراحی شد و هنوز مورد استفاده قرار می گیرد .

طول این لباس ها تا پایین تر از زانو می باشد که علاوه بر راحتی پوشیدن آن زیبایی خاص خود را دارد.شال کمر نیز آرخالوق را نگه می دارد .

کلاه دو گوشه 

این کلاه شبیه تاج است و استفاده های زیر را دارد

۱-در زمستان گوشه های کلاه را پایین می کشند تا از سرما محافظت شود

۲-عمود گذاشتن و خم کردن گوش جلو در تابستان از نور خورشید محافظت می کند .

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۰ تیر ۱۳۹۵
,