متن قالیبافی ایلام

قالیبافی از جمله هنرهای اصیل و ارزشمندی است که سابقه ای بس طولانی در ایران دارد .این هنر اصیل با فرهنگ کهنسال این مرز و بوم پیوندی ناگسستنی داشته و در گذر قرن ها یکی از دستاوردهای مهم ایرانیان محسوب شده و در حال حاضر جزئی از زندگی و فرهنگ جامعه ایران اسلامی به شمار آید .

قالیبافی ابتدا در میان ایلات و قبایل چادر نشین که کار اصلی و عمده آنان دامداری بوده است .پدیدار شد و این مردمان پس از فراگیری  فن رسیدن و بافتن آن ,ابتدا بافت گلیم و بعدها بافت قالیچه های پشمی را فرا گرفتند .با کشف قالیچه معروف پازیریک ,عقیده باستان شناسان بر این است که فرش پرزدار و گره دار بیش از ۳تا۴هزار سال است که در ایران بافته می شده است .

نقطه اوج قالیبافی در ایران شاید بتوان دوره صفویه نامید چرا که در این دوره کارگاه های قالیبافی شاهی در اقصی نقاط برپا شده بود و بازرسانی از کار این کارگاه ها نظارت می کردند و قالی های بافته شده در این دوره زینت بخش موزه های دنیا است .در طی بررسی مکتوبات موجود در زمینه قالی بافی ,مطلبی درباره قالی های منطقه ایلام بدست نیامد .

دست بافت های اولیه کردی از تاریخ و قدمت چندانی برخوردار نبوده و به حدود صد سال گذشته باز می گردد . قابل ذکر است که مردم این مناطق کردنشین بدلیل سنت های عشایری دارای محصولات متنوعی از دست بافت ها هستند .

مواد اولیه قالی 

۱-پشم

۲-ابریشم

۳-پنبه

۴-نخ چله

انواع نخ چله

۱-پنبه ای

۲-ابریشمی

۳-پشمی

در استان ایلام در قالی های کردی تنها از نخ پنبه ای استفاده می کنند .

نحوه بافت 

نوع گره در قالی های امروزی منطقه ایلام ترکی بافت بوده و رج شماره قالی ها از ۴۵تا۶۵رج می باشد .

روش بافت قالی به این صورت بوده که بعد از گلیم بافی ساده قالی با نخ پنبه ای پودگذاری شده و بعد از پودگذاری در هر رج یک پود سفت و نازک با دست از میان چله عبور داده می شود .لازم به ذکر است بعد از اتمام هر رج اضافه پودها قیچی می شوند .

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۹ تیر ۱۳۹۵
,