متن غزوه احد

غزوه احد ,دهمین و به قولی نهمین غزوه پیامبر بود که روز هفتم یا نیمه شوال سال سوم هجرت به وقوع پیوست .این غزوه از آن جهت به این نام معروف شد که در دامنه کوه احد اتفاق افتاد .

علت وقوع جنگ احد 

۱-گرفتن انتقام کشته شدگان قریش در بدر :قریش نمی توانست پیش از اعاده حیثیت از دست رفته و گرفتن انتقام خون بزرگان خویش آرام بگیرد .چنان که زنان خود را از گریه بر کشته ها منع کرد ,زیرا از یک سو غم و اندوه را از بین می برد و شعله های خشم را فرو می نشاند و از سوی دیگر موجب سرور و شادمانی مسلمانان می گردد.

۲-تحریکات شاعرانی مانند ابوعزه جمحی و ابو سفیان

۳-تحریکات یهودیان مدینه,یهودیان نیز که در مورد مرکزیت سیاسی و اقتصادی خود ,در منطقه احساس خطر می کردند و سلطه فرهنگی خود را در معرض نابودی می دیدند ,با اعزام نمایندگانی به مکه به تشویق قریش برای انتقام گیری پرداختند .چنان که خود نیز کینه های درونی را آشکار و پیمان های عدم تعرض و حسن همجواری را که با رسول خدا بسته بودند ,نقض کردند .

پایداری و دفاع جانانه امیر المومنین از رسول خدا در جنگ احد 

هنگامی که مسلمانان پا به فرار گذاشتند ,رسول خدا (ص)خشمگین شد و به اطراف خود نگریست .علی را در کنار خود دید فرمود تو را چه شده که به فرزندان پدرت نپیوستی گفت یا رسول الله آیا پس از ایمان ,کافر شویم ؟شما الگوی من هستید .

پس از به شهادت رسیدن اصحاب و فرار سایرین ,گروه های مشترکین به سوی رسول خدا (ص)یورش آوردند رسول خدا (ص)فرمود علی ,اینان را از من دور کن ,علی(ع) به گروه های مشرکان حمله می کرد و آنان را پراکنده می ساخت و برخی را می کشت ,آنان سواره بودند و علی (ع)پیاده و چندان ضربت زد که پراکنده شدند .

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۲ تیر ۱۳۹۵
,