متن غذای محلی ایلام

دنده پلو 

این غذا یکی از غذاهای معروف استان ایلام است که طرفداران بسیاری دارد . دنده پلو با ماست محلی و سبزی خوردن بسیار دلچسب است .

مواد مورد نیاز

دنده گوسفند :یک کیلوگرم

برنج آبکشی :شش پیمانه

نمک وفلفل و زرد چوبه و روغن به میزان لازم

پیاز داغ :۳قاشق سوپخوری

زیره پلویی ساییده شده :دو قاشق سوپخوری

دارچین:یک قاشق سوپخوری

طرز تهیه :

کمی روغن و زرد چوبه کف قابلمه می ریزیم روی حرارت قرار می دهیم تا روغن بجوشد . دنده ها رانمک و فلفل زده و از طرف چربی دنده کف قابلمه می چینیم . روی آن برنج اب کشی را ریخته و لا به لای آن پیاز داغ ,زیره و دارچین می دهیم . در قابلمه را دم کنی گذاشته و با شعله ملایم دو ساعت دم می کنیم تا گوشت دنده پخته و برنج هم دم بکشد .پس از پخت برنج را در دیس بر می گردانیم تا ته دیگ دنده آن دیده شود .

نکته :از آن جایی که برنج مدت طولانی روی حرارت قرار دارد بهتر است برنج را زنده بر دارید تا شفته و له نشود .

ترخینه

ابتدا سبزی از نوع شلم را که مخصوص تهیه این غذا است به قطعات بسیار ریز و ریشه آن را خرد کرده و به همراه گوجه فرنگی رسیده و رنده شده و آب انار با هم مخلوط کرده مقداری سبزیجات معطر از قبیل ترخون و نعنا و پیاز و فلفل و زرد چوبه و مایه خمیر را به آن اضافه کرده و به مدت چهار روز مایه تهیه شده را دور از آفتاب قرار داده و سپس گندم خرد شده را به آن اضافه کرده به صورت خمیر در آورده و تا تقریبا پنج روز دیگر نیز رسیده می شود و همه مایه به خورد گندم می رود و ماده خوشبو و خوش طعم تهیه می شود .سپس پونه کوهی را روی سطح پاکی در محل سر بسته ای پهن کرده و ماده آماده شده را به شکل و قطعات مختلف روی آن قرار داده تا خوب خشک شود البته بنا به ذائقه افراد عده ای ماده را به شکل خمیر مربوط در یخچال نگه داری می کنند.

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۹ تیر ۱۳۹۵
,