متن غذاهای محلی تبریز

کوفته تبریزی 

مواد لازم 

گوشت چرخ کرده ۸۰۰گرم

لپه ۳۰۰گرم پخته

برنج ۲قاشق غذا خوری پخته

پیاز ۳ عدد بزرگ

تخم مرغ ۳ عدد

آلو ۳عدد

روغن ۲ قاشق غذا خوری

رب یک قاشق غذا خوری

نمک و زرد چوبه و فلفل به مقدار دلخواه

طرز تهیه 

لپه را پخته و چرخ می کنیم یکی از پیازها را رنده کرده و با گوشت چرخ کرده مخلوط و لپه چرخ شده و برنج را که از قبل پختیم و یک عدد تخم مرغ و نمک و زرد چوبه و فلفل را به آن اضافه می کنیم همه مواد را با هم مخلوط می کنیم و خوب له می کنیم . برای این که کوفته خوب و نرمی داشته باشیم و باز نشود ,باید خوب کوبیده شود (با میکسر این مواد خیلی خوب و یکدست کوبیده و مخلوط می شوند .)

دو عدد از تخم مرغ ها را می پزیم تا سفت شود و پوست کنده برای داخل کوفته ها آماده می کنیم  سه عدد آلو را هم از قبل در آب می خیسانیم . از مخلوطمان گلوله ای به اندازه یک پرتقال بزرگ بر می داریم و میان آن را باز می کنیم یکی از تخم مرغ ها را داخل آن می گذاریم و گلوله را با دست خوب گرد می کنیم که روی تخم مرغ پوشیده شود . داخل یکی دیگر از گلوله ها را سه عدد آلو می گذاریم و روی آن را می پوشانیم (دو عدد از کوفته ها تخم مرغ و یکی آلو دارد . از مغز گردو برای داخل کوفته می توانید استفاده کنید )

برای تهیه آب کوفته 

دو عدد پیاز باقی مانده را رنده کنید با ۶-۵لیوان آب و کمی نمک و زرد چوبه و دو قاشق غذا خوری روغن و یک قاشق هم رب مخلوط می کنیم و می گذاریم آب جوش بیاید و کوفته های آماده شده را به آرامی داخل آبی که در حال جوش است می گذاریم و حرارت را کم می کنیم تا کوفته ها به آرامی پخته شود .داخل آب کوفته می توانید آلو بیندازید .بعد از کشیده شدن کوفته داخل ظرف می توانید کمی دارچین روی آن بپاشید .

جلوگیری از وا رفتن کوفته تبریزی 

۱-قدری آرد و تخم مرغ به مواد بفزایید

۲-می توانید مقداری عدس خام را چرخ کرده و در موادتان استفاده کنید .

۳-پس از گلوله کردن کوفته ها و قرار دادن در قابلمه ,حرارت آتش را زیاد کنید تا بجوشد و سپس کم کنید تا با آرامش بپزد .

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۳ تیر ۱۳۹۵
,