متن طریقه مسواک زدن به صورت اشتباح و صحیح را یاد بگیریم

مسواک زدن از قدیم بوده است مردم از قدیم این را به یاد داشته اند که مسواک زدن یکی از عوامل سلامتی است.اما بسیاری از افراد از مسواک زدن اجتناب میکنند یا اینکه به صورت صحیح این کار را انجام نمیدهند.

 

 

erwe
در زمان خرید مسواک به اندازه دهان خود توجه کنید. اگر در هنگام مسواک زدن ناچارید دهان خود را با تلاش، بیشتر باز کنید، احتمالا مسواکتان برای شما بزرگ است. شما باید در هنگام نگه داشتن مسواک در دست و یا استفاده از آن در دهان راحت باشید، درست مثل وقتی که برای خوردن غذا از چنگال استفاده کرده و به راحتی آن را در دست می گیرید و یا  توسط آن غذا را در دهان خود قرار می دهید.
مسواک دستی بهتر است یا برقی؟
این مورد یک انتخاب شخصی است. با هر کدام که راحت تر می توانید مسواک بزنید، آن را انتخاب کنید.
برخی مسواک ها دارای موهای زاویه دار و برخی صاف هستند، کدام نوع بهتر است؟
دندانپزشکان معتقدند که در این مورد تکنیک و روش مسواک زدن مهم تر از نوع قرارگیری موهای مسواک است.
نکته مهم در هنگام خرید مسواک چیست؟
مسواک های زبر و خشن به لثه آسیب می رسانند، بنابراین بهتر است از مسواک های نرم استفاده کنید. موهای مسواک باید تا حدی محکم باشند که بتوانند پلاک های دندان را ازبین ببرند اما نه به اندازه ای که به دندان و لثه صدمه وارد نکنند. برخی مسواک ها با موی طبیعی برخی حیوانات ساخته می شوند که این نوع مسواک ها توسط دندانپزشکان توصیه نمی شوند.
عدم استفاده از مسواک به دفعات کافی یا مدت زمان کافی
توصیه می شود روزانه ۲ بار مسواک بزنید و اگر ۳ بار  باشد که بهترین حالت ممکن است. دیر به دیر مسواک زدن موجب ایجاد پلاک های باکتریایی و افزایش خطر التهاب لثه می گردد. مدت مسواک زدن باید حداقل ۲ دقیقه باشد و حالت ایده آل ۳ دقیقه است. توصیه می شود دهانتان را به ۴ قسمت تقسیم کنید و برای مسواک زدن هر قسمت حداقل ۳۰ ثانیه زمان صرف کنید. اگر حوصله مسواک زدن به مدت کافی را ندارید این کار را در حال تماشای تلویزیون انجام دهید.
مسواک زدن به دفعات زیاد و بسیار محکم
مسواک زدن بیش از ۳ بار در روز چندان توصیه نمی شود زیرا ممکن است ریشه دندان را در معرض تحریک قرار دهد و در نهایت منجر به تحریک لثه ها گردد. مسواک زدن محکم و با شدت زیاد نیز موجب ساییدگی مینای دندان می شود. بهترین حالت، مسواک زدن ملایم ۲ تا ۳ بار در روز است.
مسواک زدن نادرست
ضربه زدن شدید در امتداد خط لثه منجر به خراشیدگی و آسیب این بافت می شود. مسواک را در زاویه ۴۵ درجه با خط لثه قرار دهید و با ضربه های کوتاه و آرام (حالتی شبیه لرزش) مسواک بزنید. سپس مسواک را به آرامی روی دندان ها بالا و پایین ببرید (حرکت عمودی یا دورانی) و به صورت افقی روی دندان ها را مسواک نزنید. سطح داخلی و خارجی دندان ها و همچنین سطوح جویدن و زبانتان را به خوبی با مسواک تمیز کنید.
شروع مسواک زدن همیشه از یک نقطه یکسان
اغلب افراد مسواک زدن را همیشه از یک نقطه دهان آغاز می کنند. مسواک زدن را هر بار از جاهای مختلف دهان شروع کنید. این توصیه به این دلیل است که اغلب افراد وقتی به یک چهارم پایانی دهان می رسند، خسته شده و سریع مسواک زدن را به پایان می رسانند. بنابراین مسواک زدن را از جاهای مختلف شروع کنید تا همیشه یک قسمت یکسان سرسری گرفته نشود.
تمیز نکردن سطح داخلی دندان ها
عدم شستشوی مسواک پس از اتمام مسواک زدن

خشک نکردن مسواک

عدم تعویض مسواک در زمان مناسب

منتشر شده در تاریخ: ۲۳ تیر ۱۳۹۵
,