متن طرز تهیه مرغ شکم پر بدون استفاده از فر و طرز تهیه ژله رنگین کمان

مواد لازم برای مرغ شکم پر 

مرغ :۱عدد

مغز گردوی خرد شده :۱/۲لیوان

رب انار:۲قاشق غذا خوری

پیاز:۱عدد

جعفری خرد شده :۱لیوان

گشنیز خرد شده :۱لیوان

زرشک :۱/۴لیوان

کشمش :۱/۴لیوان

طرز تهیه :

پیاز را خرد کنید و با مقداری روغن تفت دهید تا نرم شود ,جعفری و گشنیز خرد شده را اضافه کنید و تفت دهید تا سبزی ها سرخ شوند سپس زرشک ,کشمش ,رب انار ,مغز گردو ,نمک و فلفل اضافه کنید ,کمی تفت دهید و از روی حرارت بردارید .

مرغ را از شب قبل داخل قابلمه ای بریزید و روی پوست مرغ را با لایه ای از نمک بپوشانید و در یخچال بگذارید ,مرغ را خوب بشویید و مواد شکم پر را داخل شکم مرغ بریزید سپس پوست انتهای بدن را با نخ و سوزن محکم به هم بدوزید تا مواد از شکم مرغ خارج نشوند ,پاهای مرغ را نیز با نخ به هم ببندید .دو طرف مرغ را با مقداری روغن سرخ کنید تا پوست مرغ طلایی شود ,داخل قابلمه آب بریزید تا حدی که بیشتر از نصف مرغ را بپوشاند ,قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید و برای ۲ساعت بگذارید مرغ بپزد و آب مرغ کشیده شود سپس سرو کنید .

نکته ها:در صورت تمایل می توانید مقداری برگ سیر تازه به به سبزیجات شکم پر اضافه کنید می توانید مواد داخل شکم مرغ را بنابر سلیقه تان تغییر دهید یا کمتر و بیشتر کنید ,می توانید به جای زرشک و کشمش از آلو برای داخل شکم مرغ استفاده کنید .

طرز تهیه ژله رنگین کمانی 

مواد لازم 

چهار و نیم فنجان آب

چند بسته پودر ژله به طعم های مختلف

۳بسته ژلاتین ساده (هر بسته ۲قاشق چایخوری)

یک ونیم فنجان ماست لیوانی

طرز تهیه 

یک قالب ژله کنگره دار تهیه کنید و آن را با اسپری نچسب شیرینی پزی چرب کنید .اضافی آن را با دستمال پاک کنید .سعی کنید کاملا آن را پاک نکنید تا بعدا به راحتی ژله از قالب جدا شود .

یک قاشق چایخوری ژلاتین را در سه چهارم فنجان آب در قابلمه کوچکی حل کنید و حرارت دهید تا ژلاتین در آن حل شود .

اولین بسته پودر ژله بنفش را اضافه کنید و هم بزنید تا حل شود سپس از روی شعله بردارید .حالا نیمی از محلول ژله را داخل قالب کنگره دار بریزید و بگذارید ۱۵تا۳۰دقیقه در یخچال بماند نکته اصلی درست کرده این ژله همین است ,که اگر ژله به اندازه کافی نبنددوقتی لایه بعدی را می خواهید اضافه کنید از هم می پاشد واگر خیلی سفت بشود ,لایه بعدی به آن نمی چسبد .پس بعد از نیم ساعت وقتی هنوزژله چسبناک است لایه بعدی اضافه شود .

سه قاشق ماست وانیلی به نیمه دیگر ژله بنفش اضافه کنید و هم بزنید تا لایه مات بعدی آماده شود حالا این محلول ژله مات را به آرامی روی لایه اول بریزید و بگذارید ببندد.

رنگ های دیگر ژله را نیز به همین ترتیب اضافه کنید هرچه جلو می روید ژله زودتر آماده می شود زیرا لایه های قبلی سرد هستند و به بستن لایه جدید کمک می کنند .

وقتی برای کل رنگ ها این کار را تکرار کردید ژله آماده سرو کردن است .

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۷ تیر ۱۳۹۵
,