متن تهیه رب گوجه فرنگی

گوجه فرنگی ۱۰۰کیلوگرم -آب ۱۲کیلوگرم -روغن ۱کیلوگرم -نمک ۱بسته ۴۰۰گرمی

تهیه رب گوجه فرنگی 

۱-ابتدا گوجه فرنگی را بشویید .از وسط به دو قاچ تقسیم کنید و در دیگ بیندازید .رویش را با آب بگیرد و بگذارید به جوش بیاید .گوجه به حدی بجوشد که پوست آن کنده شود .

۲-گوجه ها را در حالی که می جوشد روی توری سیمی بریزید و گوجه ها روی توری حرکت دهید تا پوست و دانه آن جدا شود .از صافی استفاده نشود چون استفاده از صافی باعث ترش و کپک زدن می شود .

۳-در بازار دستگاه هایی موجود است که آب گوجه را می گیرند و تحویل مشتری می دهند این کار جوشانیدن رب در منزل را راحت تر می کند و تهیه رب بعد از آب گرفتن شروع می شود .

۴-آب گوجه فرنگی باید آن قدر بجوشد تا غلیظ شود .در این مرحله نمک را اضافه کنید تا از خرابی زود هنگام رب جلوگیری شود .میزان غلیظ شدن رب بسیار مهم است اگر شل و آبدار باشد سریع کپک می زند و اگر خیلی سفت باشد طعم سوختگی می دهد و استفاده از آن به علت سفت بودن مشکل است .

۵-روش تشخیص زمان آماده شدن رب این است که وقتی با کف گیر در کف قابلمه خطی می کشیم شکاف ایجاد شده بر جای می ماند و خیلی دیر پر می شود رب را باید هر چند دقیقه هم بزنید و خصوصا در اواخر پخت آن دقت کنید چون ممکن است ته بگیرد و طعم سوختگی در رب مشخص شود .

۶-بعد از غلیظ شدن رب در مرحله آخر روغن را اضافه کنید هم بزنید تا رب تف بخورد میزان روغن به دلخواه شماست و برای خوش رنگ شدن رب و عدم یخ زدگی در یخچال یا فریزر است .

۷-رب را در تشت بزرگی بریزید و اجازه دهید تا کامل سرد شده و آماده بسته بندی شود .

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۲ تیر ۱۳۹۵
,