متن صنایع دستی استان اصفهان

خاتم سازی اصفهان خاتم هنر آراستن سطح اشیاء با مثلث های کوچکی است که طرح های گوناگون آن همواره به صورت اشکال منظم هندسی بوده است .این شکل های هندسی را با قرار دادن مثلث هایی کوچک در کنار هم نقش بندی می کنند . می توان گفت ,کار خاتم نقش های هندسی تشکیل شده از مثلث های سه پهلو (متساوی الاضلاع )است که از عاج ,استخوان ,چوب و مفتول برنج ساخته شده و معمولا به ضخامت ۲میلی متر در سطح خارجی یا سطح داخلی و خارجی اشیاء چوبی چسبانده می شود .

آثاری که از قدیم مانده نظیر درهای کاخ ها ,رحل های قرآن ,وصندوق های مقابر خاتمکاری نشان می دهد که این هنر در زمان قدیم و به ویژه عهد صفویه رواج کامل داشته یکی از مراکز اصلی آن هم اصفهان بوده است اما همین معلوم می کند تا چند سالی این هنر در اصفهان رو به زوال گذاشته و تنها شیراز مرکز این صنعت شده است .

در ابتدا کار خاتم با استفاده از مثلث های بسیار بزرگ که پهلوی هم قرار می دادند تهیه می شد ولی به تدریج با پیشرفت ذوق و تبحر هنرمندان ابعاد مثلث ها ریزتر و کوچک تر شد . به هرحال هنر خاتم سازی از زمان پیدایش تا کنون تحولاتی داشته است

صنعتگران خاتم ساز برای تهیه خاتم از مواد اولیه متنوعی استفاده می کنند .این مواد عبارتند از چوب فوفل ,چوب گردو ,چوب نارنج ,چوب عناب ,استخوان شتر ,مفتول برنجی ,لایه برنجی ,سریشم گرم ,سریشم سرد,فرمالین ,فیبر و روغن جلا و تخته سه لایی ,غیر از آن برای تکمیل ساخت از چفت و لولا و غیره نیز استفاده می کنند . از خاتم در تهیه محصولات مختلفی استفاده می شود که از آن جمله است :قاب عکس ,جعبه سیگار ,عصا ,پیپ ,جعبه لوازم آرایش ,جاکلیدی ,جاقلمی و جلد آلبوم .

در اصفهان علاوه بر اشیاء خاتم که به شیوه شیرازی می سازند قسمتی از مصنوعات خاتم را با نقره و مینا سازی توام کرده اند که در شیراز وجود ندارد مثلا جعبهخاتم که روی آن را نقاشی مینیاتور می کنند و روی آن را روغن می زنند .

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۴ تیر ۱۳۹۵
,