متن زود رنجی

 

زود رنجی 

زودرنج یعنی کسی که زود برنجد و آزرده خاطر شود یا می توان گفت فردی که در مقابل رفتارها و برخوردهایی که با روحیات او سازگار نباشد ,آزرده خاطر می شود.

علت زود رنج بودن 

افراد در برابر مشکلات و ناراحتی های مختلف واکنش های متفاوتی دارند بعضی گریه می کنند بعضی قهر می کنند و عده ای پرخاش می کنند …بروز این عکس العمل ها در افراد با هم تفاوت دارد و به شخصیت فرد بستگی دارد .افرادی که حساس و زود رنج هستند عواطفی رقیق تر دارند که در برابر مشکل و ناراحتی بسیار زود ناراحت می شوند و از خود نمی توانند دفاع کنند .علت ایجاد این حساسیت های زیاد و زودرنج بودن به شخصیت فرد و ژنتیک و یادگیری و تربیت فرد در دوران کودکی باز می گردد.

ویژگی های افراد زود رنج 

اطلاعات را عمیقا زود پردازش می کنند

توانایی خیلی عمیق در تمرکز تمرکز کردن بر روی چیزی دارند .

در کارهایی که نیاز به دقت و سرعت و جزییات است ,مهارت دارند .

شدیدا و ظیفه شناس هستند.

خصوصیات ظاهری افراد بیش از حد زود رنج

در اعمال حرکاتی مهارت دارند.

بیشتر تحت تاثیر کافئین هستند.

در ثابت ماندن مهارت دارند.

نیمکره راست مغزشان قوی تر است در نتیجه خلاق ترند.

کندتر از محرک های شدید ریکاور می شوند.

درمان حساسیت و زود رنجی شدید

پایین بودن میزان اعتماد به نفس ,یکی از مهم ترین دلایلی است که افراد را زود رنج وحساس می کند .حساسیت بیش از حد افراد به اعتماد به نفس آن ها بستگی دارد به این معنی که چون این افراد نسبت به نوع زندگی و شرایطی که دارند حساس هستند و خودشان را پایین تر از دیگران می بینند نمی توانند حرف ها و نظرات دیگران را تحمل کنند و چنین رفتارهایی را از خود نشان می دهند .

حساس ها مراقب باشید 

دوست ندارد این طور باشد اما کاری هم از دستش بر نمی آید ,حساس است و خیلی زود از حرف دیگران ناراحت می شود.تصمیم می گیرد رفت و آمد خود را کم کند روابط اجتماعی اش را حذف کند و در خانه می ماند تا نه از حرفی ناراحت شود و نه کسی را ناراحت کند ,این کناره گیری شرایط را بدتر می کند و او را حساس تر می کند

.این افراد در اولین قدم باید اعتماد به نفسشان را تقویت کنند و خودگویی های مثبت داشته باشند و به خود آگاهی رسیده و شناخت دقیقی از نقاط قوت و نقاط ضعف خود داشته باشند .

از جمع فرار نکنید 

کسانی که حساس هستند معمولا خیلی دوست ندارند در جمع حاضر شوند و ترجیح می دهند تنها باشند .گروهی از این افراد در جمع حاضر می شوند اما احساس خیلی بدی را تجربه می کنند در نتیجه طبیعی است که از جمع دور می شوند .

یکی از بهترین کارها این است که این افراد در جمع قرار بگیرند و مهارت های ارتباطی را بیاموزند و بدانند در هر رابطه ای چطور برخورد کنند .

بچه ها را درست تربیت کنیم 

فرزندانتان را طوری تربیت کنید که آمادگی رو یا رویی با فراز و نشیب های زندگی را داشته باشندو واقع نگر باشند به این معنی که بچه ها باید در شرایط طبیعی و عادی قرار بگیرند و این طور نیست که در محیطی بسته آن ها را پرورش دهیم و انتظار داشته باشیم در آینده زندگی موفقی داشته باشند .

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۰ تیر ۱۳۹۵
,