متن زندگی نامه سهراب سپهری

 

تولد سهراب سپهری 

سهراب سپهری ,در ۱۵ مهرماه ۱۳۰۷دیده به جهان گشود . سهراب کودکی را در کاشان ,در باغ اجداد گذراند که در محله دروازه عطا قرار داشت .پدر سهراب ,اسدالله خان سپهری و مادر سهراب ,فروغ سپهری نام داشتند ,سهراب سپهری ,به جز سرودن شعر ,نقاشی هم می کرد.خانواده سهراب سپهری اهل فرهنگ و هنر و ادب بودند و تاثیری که سهراب ازچنین فضایی می گرفت ,در بیشتر زندگیش به شکل گیر ی باورها و شخصیت او کمک می کرد.

دوران کودکی سهراب سپهری

سهراب سپهری چنین می انگاشت که در دوران کودکی بسیار خوبی داشته است .او روزهایی سراسر شور و هیجان را در طبیعت باغ خانه می گذراند و لحظه هایی تکرار نا شدنی را تجربه می کرد .سهراب عاشق روزهای آفتابی بود .اسفند کاشان را نیز به عنوان سرآغاز رویش جوانه ها و شکوفه ها خیلی دوست داشت .

سهراب سپهری ,بهترین شاگرد مدرسه بود و همیشه سهراب به عنون نمونه معرفی می کردند.یکی از سرگرمی های سهراب ,گل بازی در روزهای تابستانی بود,گرفتن حشرات مختلف ,نگه داری برخی حیوانات مثل بوقلمون ,اردک و مرغ و خروس ,دیگر سرگرمی سهراب بود .گیاهان ,در زندگی کودکانه سهراب سپهری جایی مهم و موثر داشتند .سهراب در آغوش طبیعت زنده و ملموس و همگون با وجودش می بالید و سال ها را پشت سر می گذاشت.صبح ها خیلی زود ,وقتی که هوا هنوز گرگ و میش بود ,از خواب بر می خاست و تا تاریک روشن غروب ,به بازی و شیطنت می پرداخت . او همواره پس از انجام تکلیف های مدرسه ,نقاشی می کرد.

دوران نوجوانی و جوانی سهراب سپهری 

سهراب سپهری ,اندک اندک دوران کودکی را پشت سر می گذاشت .شش سال ابتدایی تحصیل به پایان آمد عادت کتاب خواندن ,از زمان فراگیری خواندن و نوشتن در کودکی ,در سهراب شکل گرفته بود و ساعت های معینی را مطالعه می کرد .

ورزش و شکار پرندگان نیز از دیگر سرگرمی های این دوران سهراب سپهری است .در اوقات فراغت هم به سرودن شعر و کشیدن تابلوهای نقاشی می پرداخت . در انجمن هفتگی شعر نیز شرکت می کرد .سهراب سال های تحصیل در دانشکده را با موفقیت پشت سر گذاشت .استعداد سرشار و شور و اشتیاقش برای فرا گیری آموزه های تازه ,تحسین و توجه استادان دانشکده را بر می انگیخت.

سهراب سپهری و ویژگی های اخلاقی اش 

یکی از خصوصیات اخلاقی سهراب سکوت کردن بود ,او می توانست ساعت ها در یک جمع ,خاموش بنشیند و اغلب فکر می کرد.از این رو بود که هیچ کس از دوستان و هنرمندان سخنی را از او به یاد ندارد که در رد و اثبات کسی بر زبان آورده باشد سهراب سپهری انسانی است پویا و جستجوگر که سیر زندگی او پیوسته رو به تعالی بود.این تعالی روحی ومعنوی یک روزی در شعر و زمانی در نقاشی هایش متجلی می شد گویی شعر و نقاشی دو بال پرواز او برای رسیدن به افق های دور دست و زیبا بود.وی در این سیرسلوک و پویایی به موفقیتی کم نظیر دست یافت .

رفتار بزرگوارانه سهراب با خانواده ,دوستان ,آشنایان ,هنرمندان و کسانی که با آن ها در تماس بود نشان از غنای روحی و انسان دوستانه او داشت به عبارتی دیگر ما در بررسی سبک زندگی سهراب سپهری با عناصری پر از نشاط و عشق و زیبایی رو به رو می شویم . و می توانیم بازتاب این عناصر را در نقاشی و شعر سهراب سپهری ,به زیبا ترین وجه ببینیم .می توان گفت ,زندگی نامه سهراب سپهری همان نقاشی ها و شعرهای اوست . که در اجزا هنرش آشکار است .

سبک شعر سهراب سپهری 

سپهری از جمله شاعران معاصری است که شناخت درست و کافی با شعر و سبک نیما داشت .در عین پیروی از سبک نیما ,خود صاحب سبک و خلاق بود.و خلاقیت سهراب بیشتر در استفاده بدیع از کلمه و رنگ بوده است .سهراب سپهری شاعری تصویرگراست و این جنبه از شعر سهراب با طبیعت گرایی اوآوار کتاب  مرتبط است ,ضمن این که دیدگاه عارفانه دارد و خدا را در طبیعت جست و جو می کند.

اما آشنایی نداشتن با نمادها و رمزهای شعری سهراب سپهری ابهاماتی برای خوانندگان ایجاد می کند ,شعر سهراب سپهری چون نقاشی او رنگارنگ است .وی در شعرش نگران انسان و سرنوشت اوست . او همه را به نگریستن دقیق تر در پیرامون خود و به جهانی برتر دعوت می کند .همه اشیا برای او حیات دارند و این  اشیا دارای روح و احساس هستند.

مجموعه آثار سهراب سپهری

آثار منظوم سهراب

هشت کتاب ,مرگ ,رنگ ,زندگی خواب ها ,آوار آفتاب ,شرق اندوه ,صدای پای آب ,مسافر ,حجم سبز ,ما هیچ ماه نگاه ,آوار کتاب ,زندگی خواب ها

آثار منثور سهراب

اتاق آبی

سهراب در سال ۱۳۳۷دو کتاب ,آوار آفتاب و شرق اندوه را چاپ کرد ولی موفق به چاپ آنها نشد و سرانجام در سال ۱۳۴۰ این دو کتاب را به همراه زندگی خواب ها زیر عنوان آوار کتاب منتشر کرد .در این کتاب سهراب سپهری می توان جلوه های زبان خاص او را دید و هم چنین شور و شوق آمیخته با طبیعت گرایی را بیشتر دید . در مجموعه شرق اندوه سپهری از هر نظر تحت تاثیر غزل های دو شعر بلند صدای پای آب و مسافر پنجمین و ششمین کتاب های سهراب سپهری هستند.

شهرت سپهری از سال ۱۳۴۴با انتشار شعر بلند صدای پای آب آغاز شد . در صدای پای آب است که سپهری به فرم خاص خود در شعر دست می یابد . فرم و محتوای شعر سپهری ,از صدای پای آب به بعد به هماهنگی می رسند .صدای پای آب کنایه از صدای پای مسافری در سفر زندگی است .این شعر که روز به روز بر شهرت و محبوبیت او افزود ,اولین بار در فصلنامه ی آرش در آبان ماه همان سال منتشر شد .در سال ۱۳۴۵شعر بلند مسافر که بیان سیر و سفر و دیدگاه فلسفی زندگیش بود منتشر شد که از درخشان ترین شعرهای فارسی دوره معاصر است .

سهراب سپهری در سال ۱۳۵۵تمام هشت دفتر و منظومه خود را در هشت کتاب گرد آورد.هشت کتاب نموداری تمام از سیر معنوی شاعر جویای حقیقت است . و یکی از اثرگذارترین مجموعه ها ,در تاریخ شعر نو ایران است .

مرگ سهراب سپهری

در سال ۱۳۵۸,ناراحتی جسمی سهراب سپهری آغاز و علائم سرطان خون در وی نمایان شد .در دی ماه همین جهت درمان به انگلستان سفر می کند و اسفند ماه به ایران باز می گردد .

سرانجام اول اردیبهشت ۱۳۵۹ساعت ۶ بعد از ظهر ,در بیمارستان پارس تهران جان به جان آفرین تسلیم کرد ,فردای آن روز با همراهی چند تن از اقوام و دوستش محمود فیلسوفی ,صحن امامزاده سلطان علی ,روستای مشهد اردهال واقع در اطراف کاشان میزبان ابدی سهراب گردید.آرامگاه سهراب سپهری در ابتدا با قطعه آجر فیروزه ای رنگ مشخص بودو سپس سنگ نوشته ای از هنرمند معاصر ,رضا مافی ,با قسمتی از شعر واحه ای در لحظه از کتاب حجم سبز از سهراب سپهری جایگزین شد .

به سراغ من اگر می آیید

نرم و آهسته بیایید

مبادا که ترک بردارد

چینی نازک تنهایی من

این سنگ در مهر۱۳۸۴با بی دقتی کارگران و به علت سقوط مصالح ساختمانی بر روی آن ,شکست و با سنگ سفید رنگ دیگری که سعی شده بود با سنگ قبلی شباهت داشته باشد ,تعویض شد.در ۲۹اسفند ۱۳۸۷,سنگ بزرگ تر سیاه رنگی بر روی سنگ سفید نصب گردید.

 

 

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۹ تیر ۱۳۹۵
,