متن رژ لب

فرمالدیئید که در خیلی از این محصول ها مثل رژلب ,لاک ناخن و…یافت می شود ,می تواند باعث التهاب و تحریک پوستی شده و در صورت تماس مزمن باعث ضعف عمومی می شود .

وقتی قصد خرید لوازم آرایشی را دارید ,ممکن است پیدا کردن رنگ دلخواه که با رنگ پوست متناسب باشد برایتان مشکل باشد اگر علاوه بر این هادنبال یک ماده آرایشی ایمن وغیر سمی باشید  که هیچ گونه خطری برای سلامت شما نداشته باشد به خصوص بعضی از لوازم آرایشی بسیار مهم تر هستند مثلا حتما باید دنبال رژلبی سالم باشید چون لب ها یکی از حساس ترین قسمت های بدن هستند .

پوست به شدت مواد مختلف روی خود را جذب می کند و علاوه بر این مواد شیمیایی که روی لب هایتان استفاده می کنید به راحتی می توانند وارد دهان شما و بعد وارد دستگاه گوارش شوند .

بعضی از مارک ها تمام مواد مصرفی شان را روی برچسب محصول تولیدی نمی نویسند بنابراین یک مقدار انتخاب ماده آرایشی سالم مشکل تر می شود و نمی توان به راحتی مواد آرایشی سمی را تشخیص داد.

انجمن مواد آرایشی سالم و ایمن لیستی از مواد شیمیایی مضر را منتشر کرده است. دو نوع مواد مضر را در این جا تشریح می کنیم ,

اختلال در فعالیت غدد

ماده خطرناک ۱:پاربن 

روی برچسب رژلب را نگاه کنید و دنبال هر عبارتی باشید که در آن واژه parabenوجود دارد ,مثلا عبارت propylparabenو…که نشان می دهد یکی از مواد هم خانواده این ماده مضر در رژلب وجود دارد .این ماده شیمیایی می تواند فعالیت های غددی را کمی مختل کند یعنی به عبارت ساده تر می تواند وضعیت هورمون ها را در بدن شما به هم بزند .این ماده به طور وسیعی در مواد آرایشی استفاده می شود و در واقع یک ماده نگهدارنده است که از رشد میکروب ها جلوگیری می کند ,این ماده هم چنین در ریمل ,کرم های صورت ,ضد آفتاب ها ,دئودرانت و… وجود دارد .

ایجاد کننده حساسیت های شدید 

ماده خطرناک ۲:اکسی بنزون 

اگر خواستید رژلب یا هرنوع کرم مخصوص لب بخرید که روی آن ادعا شده بود که از لب های شما در مقابل اشعه های مضر آفتاب محافظت می کند حتما روی برچسب آن را ببینید تا در آن (exybenzone)نباشد ,این ماده می تواند باعث به وجود آمدن حساسیت یا اختلال هورمونی شود حتی می تواند به سلول ها نیز آسیب برساند .

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۰ تیر ۱۳۹۵
,