متن روش هایی برای کاهش استرس

ذهن خود را متمرکز کنید

چند دقیقه تمرین ذهنی در هر روز می تواند به کاهش استرس شما کمک کند تحقیقات نشان می دهد که مدیتیشن روزانه ممکن است مسیرهای عصبی مغز را تغییر دهد .و اضطراب شما را کاهش می دهد .

صاف بنشینید و هر دو پای خود را زمین بگذارید چشمان خود را ببندید با صدای آهنگین و آرام جملات مثبتی مانند من در آرامش هستم یا من خودم را دوست می دارم را با خود زمزمه کنید .یک دست خود را روی شکم قرار دهید تا زمزمه شما با تنفس تان هماهنگ باشد .یک دست خود را روی شکم قرار دهید تا زمزمه شما با تنفس تان هماهنگ باشد .اجازه دهید تا هرگونه افکار منحرف مانند ابری شناور از ذهن شما بیرون رود.

در زمان حال قرار گیرید 

۵دقیقه به خود فرصت دهید و تنها روی یک رفتار مشخص با دقت تمرکز نمایید .به این موضوع توجه کنید که در زمان راه رفتن جریان هوا چگونه با صورت شما تماس پیدا می کند و پاهایتان چگونه برخورد با زمین را حس می کنند از لحظات خود و طعم هر تکه غذایی که میل می کنید لذت ببرید .زمانی که بر روی احساسات خود تمرکز می کنید ,توجه کمتری به گذر  زمان خواهید داشت .

نفس عمیق بکشید

۵دقیقه استراحت کنید و روی تنفس خود تمرکز داشته باشید .صاف بنشینید ,در حالی که چشمان خود را بسته اید ,یکی از دست ها را روی شکم خود قرار دهید به آرامی و از طریق بینی تنفس کنید .احساس کنید که هوای تنفس شده  از طریق شکم جریان پیدا می کند و تا رسیدن به بالای سر ادامه می یابد .این روند را به شکل معکوس از طریق بازدم دهان خود تکرار کنید .تنفس عمیق با کاهش ضربان قلب و فشارخون از تاثیرات استرس می کاهد .

با صدای بلند بخندید 

سعی کنید با تماشای طنزهای تلویزیونی و ویدیویی خواندن کتاب های مصور یا گفت و گو با کسی که شما را شاد می کند وضعیت روحی خود را بهبود دهید .

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۰ تیر ۱۳۹۵
,