متن رفع عطش

یکی از راه های رفع عطش و گرمازدگی خوردن شربت های سنتی است .فصل گرما که فرا می رسد ,مصرف نوشیدنی های خنک زیاد می شود .معمولا جوان تر ها برای رفع عطش ,آب معدنی ,نوشابه و ماءالشعیر و آب میوه های صنعتی استفاده می کنند .اما قدیمی تر ها شربت خانگی و گیاهی را به نوشیدنی های صنعتی ترجیح می دهند .

شربت خاکشیر ,تخم شربتی ,سکنجبین از جمله نوشیدنی های گیاهی و سنتی است که در تعریق بدن تعادل ایجاد می کند و از گرما زدگی جلوگیری می کند و برای مدت زیادی آب بدن را تامین می کند .

خاکشیر

خاکشیر دو نوع دارد :یکی تلخ که دانه های آن ریز و رنگ آن مایل به قرمز است و گونه دیگر شیرین که دانه های آن بزرگتر و رنگ آن قرمز تیره است .این دو نوع خاکشیر از یک گیاه به وجود می آید و تفاوت در رنگ آن ها به خاطر کهنگی یا تازگی آن هاست .

دانه های خاکشیر ضد عفونی کننده ,ضد انگل و تب بر هستند و به رفع التهاب کلیه کمک می کنند ,این دانه ها با کمی شکر ,گلاب و آب سرد بسیار ملین و خنک بوده و از سرگیجه ,تب ,بی حالی ,تهوع و بی اشتهایی ناشی از گرمازدگی می کاهند .

دانه های خاکشیر وقتی در مجاورت آب قرار می گیرند می توانند چندین برابر وزن خود آب جذب کرده و متورم شوند و در نتیجه این دانه ها آب زیادی را در بدن نگه داشته و وقتی بدن به تعریق افتاده و با کمبود آب مواجه است از ذخیره ی آن آب ها استفاده می کند .

تخم شربتی

دانه های سیاه رنگی دارد که مردم به آن تخم شربتی می گویند و مانند دانه خاکشیر عمل می کند خاصیت رفع عطش دارد .

سکنجبین

شربت سکنجبین دارای طبیعت سرد و خنک است وهنگامی که شربت سکنجبین را با یخ خنک کرده و به همراه خیار رنده شده بنوشند تشنگی را برطرف و التهاب ناشی از گرما را کم می کند .

این شربت ها چاق کننده هستند مصرف آن برای افراد چاق و دیابتی بدون شکر باشد بهتر است .

بهتر است این شربت ها در خانه تهیه شود چون شربت هایی که در گوشه و کنار خیابان ها تهیه می شود معمولا با یخ ها و آب های آلوده تهیه و عرضه می شود .

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۲ تیر ۱۳۹۵
,