متن رابطه سالم

نشانه های روابط سالم با جنس مخالف 

خیلی ها هنگامی که وارد رابطه جدی برای ازدواج می شوند برای آن ها سوال های مختلفی پیش می آید که انتخابشان درست است یا نه ؟

۱۴ نشانه برای روابط موفق اشاره شده است ,

۱- شما می توانید به راحتی درباره فکرهایتان صحبت کنید 

ارتباط زمانی رشد و پیشرفت دارد که بتوانید صادقانه و به صورت آزاد با شریک زندگی خود صحبت کنید و هردو طرف رابطه حس می کنید که صحبت هایتان شنیده می شود یعنی ارتباط دو طرفه باعث رشد و پیشرفت رابطه است .

۲-هرکدام فضای خودتان را هم دارید 

اگر شما عاشق کسی هستید به این معنی نیست که هر دقیقه در کنار هم باشید طبیعی است که دو نفر که در یک  رابطه جدی هستند اوقات زیادی را با هم می گذرانند اما باید توانایی شناسایی علاقه مندی های خود را داشته باشند و با دوستان خود و خانواده خود و اطرافیان دیگر هم ارتباط داشته باشند …این فضای شخصی اجازه می دهد که فرد به خود شناسی برسد و شخصیت فردی اش هم شکل بگیرد .

۳-شما دعوا می کنید 

اختلاف نظر در روابط طبیعی است هنگامی که در رابطه ای اختلاف نظر وجود ندارد یک جای کار می لنگد و روابط صرفا از روی وابستگی و عدم تعادل در احساس است ….این را هم در نظر بگیرید اگر در روابط اختلاف نظر هم وجود دارد این اختلاف ها و دعواها سازنده و عادلانه است و به یکدیگر برچسب نمی زنند و طرف مقابل را تحقیر نمی کنند ….هدف اصلی فهمیدن نظر فرد مقابل برای بهبود رابطه است و اگر یکی از طرفین متوجه اشتباه خود شد عذر خواهی می کند و به دنبال این نیست که حرف خود را به کرسی بنشاند و لجبازی کند .

۴-خودتان را هم دوست دارید 

شما علاوه بر این که خودتان را دوست دارید نامزدتان هم دوست داید یعنی دوست داشتن خودتان و اهمیت دادن به خودتان در اولویت قرار دارد شما می دانید که همه انسان ها کامل نیستند و خودتان و نامزد شما نقص  های خاص خودتان را دارید بنابراین یکدیگر را بر اساس ارزش ها و معیارهایی که اکنون وجود دارد بپذیرید نه چیزهایی که در آینده ممکن است یک نفر تبدیل به آن شود به عبارت دیگر طرف مقابل خود را همان طور هست که بپذیرید و سعی نکنید او را کنترل کنید که طبق خواسته شما رفتاری را انجام دهد و تغییر کند .

۵-با هم تصمیم می گیرید 

کسی همه تصمیم ها را یک طرفه نمی گیرد نه شما نه زوج تان از این که چه فیلمی را ببینید چند تا بچه داشته باشید شما به حرف های یکدیگر گوش بدهید و تصمیم بگیرید یعنی انتقاد پذیر باشید و خود محوری و خود خواهی و خودرای بودن را از رابطه حذف کنید .

۶-شما از بودن با هم لذت ببرید 

روابط سالم پر از شادی و خوشحالی است این به این معنا نیست که هیچ مشکل و مسئله ای ندارید و قرار هست همیشه بخندید به این معنی است که زمینه اصلی زندگی شما شاد است و حتی مسائل ساده مثل فیلم دیدن با یکدیگر شما را خوشحال می کند .

۷-رابطه شما تعادل دارد 

زمانی همسر شما یا خود شما مثلا به دلیل سرکار رفتن یا برنامه های خود را انجام دادن ممکن است کنار هم نباشید یا حتی به علت مسافرت به صورت تنهایی از هم دور باشید یا دوست دارید یک روز کامل در کنار دوستتان باشید در این مدتی که همسرتان کنار شما نیست رابطه متعادل دارید و او را سرزنش نمی کنید و زندگیتان تعادل دارد .

۸-با یکدیگر با مهربانی رفتار می کنید 

مهم این است که با کسی که دوستش دارید با ادب و مهربانی برخورد کنید با او همدلی داشته باشید اگر می بینید که با غریبه ها رابطه بهتری دارید به روابط خود نگاه کنید چون در ارتباطات اول ارتباط خوب با خود داشتن و بعد همسر و خانواده و پس از آن دیگران و غریبه ها در اولویت هستند .

۹-به یکدیگر اطمینان دارید 

یک رابطه سالم پر از اعتماد و اطمینان است اگر به او شک دارید خودتان و رفتارهای او را با یک مشاور مورد بررسی قرار دهید .

۱۰-شما اجازه عبور از مسائل را می دهید 

شریک تان شما را اذیت می کند شما هم کارهایی را انجام می دهید کهاو را آزار می دهید .حرف هایی می زنید که قصدی از آن ها را ندارید و سوء تعبیر می شود .شاید زمانی بی ملاحظه رفتار کنید از دست هم ناراحت می شوید اما اجازه عبور از مسائل را می دهید و یکدیگر را می بخشید .

۱۱-شما صمیمی هستید 

رابطه زناشویی بخش مهم از یک زندگی مشترک است اما همه آن نیست اگر در یک رابطه سالم هستید احساس صمسمیت و نزدیکی دارید .

۱۲-رابطه شما محل امن شماست 

رابطه شما باید محل امن و با ثبات ترین نقطه زندگی شما باشد یعنی وقتی از سرکار برمی گردید بتوانید حتی در اوضاع سخت مسائل را با شریک زندگیتان در میان بگذارید .

۱۳-شما با شریک زندگیتان حرف می زنید 

وقتی نگرانی یا دغدغه دارید شریک زندگیتان مهم ترین کسی است که می توانید با او حرف بزنید اگر در فضای مجازی به دنبال حرف زدن درباره دغدغه تان هستید در روابطتان مشکل وجود دارد .

۱۴-شما کلمات جادویی را به هم می گویید 

دوستت دارم ,ممنونم ,و عذر می خواهم ,این ها کلمات جادویی هستند که در یک رابطه سالم زیاد شنیده می شود .

 

 

 

 

 

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۲ تیر ۱۳۹۵
,