متن دانلود موسیقی متن فیلم بسیار زیبای یه حبه قند از محمدرضا علیقلی

دانلود موسیقی متن فیلم بسیار زیبای یه حبه قند

| آهنگساز: محمدرضا علیقلی | | گروه موسیقی: بردیا کیارس، کریستوف رضاعی، رضا عسگرزاده، سعید انصاری |

محمدرضا علیقلی یکی از شاخص ترین آهنگسازان ایران است که با ساخت موسیقی بیش از ۲۰۰ فیلم سینمایی و سریال کارنامه ای درخشان و پربار در زمینه آهنگسازی به خصوص موسیقی فیلم دارد. او به سال ۱۳۳۹ در تهران متولد شد و از ۱۴ سالگی زیر نظر وانکو نایدیُف بلغاری شروع به آموختن نوازندگی ترومبون و آهنگسازی کرد و بعدها نزد استاد مرتضی حنانه و استاد احمد پژمان با آهنگسازی به ویژه ساخت موسیقی برای فیلم و تئاتر بیشتر آشنا شد ، در دوران جوانی با ساخت موسیقی برای چند مجموعه تلویزیونی و تئاتر فعالیت خود را به عنوان آهنگساز آغاز کرد.

در میان آثار اولیه ی او رستخیز، نغمه های شبانه، هفت قطعه و عشق چه ساده بود با نگاه تحسین آمیز هنر دوستان و منتقدان همراه بود. او از سال ۱۳۵۱ فعالیت خود را در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شروع کرده و برنده جایزه بهترین کارگردان از جشنواره ی جهانی فیلم میوز پاریس برای کارگردانی فیلم هشت میلیمتری در یک نگاه (سال ۱۳۵۵) شد، اما ترجیح داد که با ساخت موسیقی فیلم در حوزه سینما فعالیت کند و با ساخت موسیقی فیلم رهایی ساخته رسول صدر عاملی (۱۳۶۱) به طور جدی وارد حوزه موسیقی فیلم شد.
اوکه تا کنون در حوزه سینما و نئاتر شهرت فراوانی دارد با ساخت موسیقی برای فیلم های خیلی دور، خیلی نزدیک (به کارگردانی رضا میر کریمی)، نرگس (به کارگردانی رخشان بنی اعتماد) و قدمگاه (به کارگردانی محمد مهدی عسگرپور)، سه بار سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن فیلم از جشنواره بین المللی فیلم فجر را کسب کرده است و بارها نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فجر و برنده جوایز متعدد از جشنواره های مختلف از جمله جشن خانه سینما شده است.
بخش زیادی از موسیقی هایی که او ساخته است برای فیلم های سینمایی و مجموعه های تلوزیونی:
گل پامچال ۱۳۷۰
سیمرغ، خاک سرخ ۱۳۸۴
سماء در آتتش ۱۳۹۰
پرواز در شب ۱۳۶۵ عملیات کرکوک ۱۳۷۹
حماسه مجنون ۱۳۷۲
روبان قرمز ۱۳۷۹
موج مرده ۱۳۷۹
مجموعه شوق پرواز (در مورد زندگی شهید بابایی) از ماندگارترین و زیباترین آثار موسیقی سینمایی دفاع مقدس است.

خلاصه داستان :
قرار است پسند (پسندیده) دختر کوچک یک خانواده یزدی با پسری به نام کیوان از خانواده متمولی در همسایگی، که حالا مقیم آمریکاست، ازدواج غیابی کند و به آمریکا برود. چهار خواهر بزرگ‌تر خانواده (که برخی ساکن یزد و برخی مقیم شهرهای دیگرند) و همسر و فرزندان‌شان برای مراسم ازدواج به خانه پدری می‌آیند. در این میان دایی خانواده که مخالف این ازدواج است و دلش می‌خواسته پسند با قاسم برادرزاده همسرش که حالا در خدمت سربازی است ازدواج کند، به شکل‌های مختلف بدقلقی می‌کند اما در نهایت تسلیم شده است. مهمانان – بچه‌ها و بزرگ‌ترها – هر کدام دنیا و دغدغه‌ای دارند و در میان هیاهوی جمع، پسند هم گاه‌وبی‌گاه با سکوت‌هایش انگار نشان می‌دهد که چندان در تصمیمش راسخ نیست. صبح روز پس از ضیافت شام با حضور خانواده و بستگان داماد، دایی که هنگام خوردن صبحانه به شکلی بازیگوشانه قند را در دهانش می‌اندازد بر اثر گیر کردن قند در مسیر تنفسش خفه می‌شود و می‌میرد. مجلس عروسی به عزا تبدیل می‌شود. قاسم هم که ندانسته به مرخصی می‌آید و پیداست که او هم پسند را دوست دارد، با واقعیت تلخ مرگ تنها حامی‌اش دایی‌عزت و ازدواج قریب‌الوقوع پسند روبه‌رو می‌شود. به همین دلیل پس از تعمیر رادیوی کهنه دایی، بی‌خبر خانه را ترک می‌کند و می‌رود؛ به این بهانه که مرخصی‌اش تمام شده. پسند که با مرگ دایی و دیدار دوباره قاسم تردیدهایش بیش‌تر شده، سر سفره شام در پاسخ به خواهرش که در واقع سؤال جمع را مطرح می‌کند و می‌پرسد حالا با حادثه مرگ دایی و پیشنهاد عقد غیابی و بی‌سروصدا (برای رسیدن به قرار تعیین‌شده سفارت آمریکا در کشوری دیگر) چه باید کرد، می‌گوید پس از چهلم دایی جواب خانواده داماد را خواهد داد. برق رفته بود که قاسم رادیو را تعمیر کرد و دوشاخش را به پریز زد. نیمه‌شب که همه در خواب هستند برق وصل می‌شود. پسند برمی‌خیزد تا چراغ اتاق‌ها را خاموش کند که آوای ترانه‌ای را می‌شنود. ردش را می‌گیرد و به اتاق دایی می‌رسد که رادیویش ترانه «بگو کجایی» کورس سرهنگ‌زاده پخش می‌شود.

لیست قطعات:
۱ – آشنایی
۲ – زندگی
۳ – بیداری از رویای کودکانه
۴ – مرگ
۵ – سوگ
۶ – عشق
۷ – فصل آرام
۸ – نمونه
۹ – تیتراژ پایانی
۱۰ – تکنوازی ویولن ( یه حبه قند )


منتشر شده در تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۳
,