متن جوش سر سیاه

جوش های زیر پوستی است که به عقیده متخصصان قابل درمان است .و در خیلی موارد بعد از درمان شدن ,جای آن بر روی صورت باقی نمی ماند .

آکنه یا جوش جوانی از بیماری های شایع دوران نوجوانی و جوانی است .این بیماری موجب بروز شکل های مختلف ضایعات پوستی می شود .

این بیماری موجب بروز ضایعات پوستی می شود در درمان و تجویز دارو ,توجه به نوع ضایعات پوستی اهمیت دارد به طور کلی ضایعات به ۲دسته التهابی و غیر التهابی تقسیم می شود .اولین ضایعات ایجاد شده در آکنه ضایعات غیر التهابی است که کومدون نام دارد .

در جامعه از کومدون بیشتر با نام جوش زیر پوستی یاد می شود .کومدون ها یا سر سیاه هستند (باز)یا سرسفید (بسته ).ضایعات التهابی آکنه قرمز رنگ و گاهی چرکی است .توصیه کلی در مورد آکنه دست کاری نکردن جوش است .دستکاری جوش ها به ویژه جوش های التهابی موجب بروز عوارضی مانند باقی ماندن جای جوش می شود .

علت 

جوش های زیر پوستی که کومدون نام دارد معمولا ناشی از بسته شدن دهانه خروجی غدد چربی ساز پوست است .لوازم آرایشی یکی از علت های جوش سر سیاه است .ارث و ژنتیک نیز بر جوش های سر سیاه تاثیر دارد .استفاده از پماد روی پوست نیز می تواند عامل جوش باشد .

بین مردم یک نوع جوش دیگر هم به عنوان زیر پوستی نامیده می شود که از نظر علمی ما جوش های زیر پوستی را همین کومدون ها می نامیم ولی مردم یک سری از جوش های التهابی عمیق را جوش زیر پوستی می دانند .در مورد کومدون ها باید گفت که این جوش ها درد ندارند فقط ظاهر آن ها به شکلی است که انگار روی صورت مبتلایان شن پاشیده باشند برخی از این جوش های زیر پوستی به این دلیل که منفذ ظریفی به خارج باز کرده است ممکن است به رنگ سیاه دیده شود که به آن ها جوش سرسیاه گفته می شود .ولی بعضی از آن ها که دهانه کاملا مسدود دارند و ترشحاتشان به بیرون نشت نمی کند جوش های سر سفید یا بسته اند برای مشاهده بهتر جوش های سفید وقتی پوست را می کشیم تجمع چربی را به شکل ذرات ظریفی روی پوست می توانیم ببینیم . در مورد این جوش ها یک نکته ی خوب این است که این جوش ها چون التهاب ندارد بعد از تخلیه ,از خودشان جا نمی گذارند بنابر این ضرورتی برای درمان آن ها وجود ندارد .

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۰ تیر ۱۳۹۵
,