متن جوش روی سر

جوش روی پوست سر علل متفاوتی دارد که در برخی موارد حتی ممکن است باعث آسیب به ریشه مو و ریزش موها شود .

جوش یا آکنه روی پوست صورت ,بازوها ,پشت و ران ها امری طبیعی است اما جوش کف سر پدیده ای کمیاب است .جوش ها غیر از محلی که ایجاد می شوند ,معضلی آزار دهنده به حساب می آیند زیرا علاوه بر ظاهر ناخوشایند ,سوزش و خارشی بعضا غیر قابل تحمل دارند .

دلایل جوش زدن پوست سر:

آکنه

شوره سر

شپش

فولیکولیت

چند نکته درباره جوش سر 

۱-در سنین مدرسه و سربازی ممکن است دلیل خارش سر و بروز جوش در کف سر ,شپش باشد.در این شرایط با معاینه می توان تخم شپش را مشاهده و از شامپوی پرمتین برای ۲نوبت به فاصله یک هفته استفاده کرد .بعد از زدن شامپو به سر باید ۲۰دقیقه به آن استراحت داد تا اثر کند و بعد موها را آب بکشد .در ضمن افراد خانواده نیز باید همزمان از این شامپو برای دو نوبت استفاده کنند زیرا احتمال انتقال شپش به دیگران وجود دارد .

۲-در سنین بعد از بلوغ تا چهل سالگی ,جوش ها در افرادی که زمینه ابتلا به آکنه را دارند ,ممکن است غیر از ناحیه صورت,کمر وسینه و سر را هم درگیر کند .در این گروه از افراد مصرف کپسول ایزوترتینوئین کنترل کننده است .۷۰درصد افرادی که جوش می زنند بعد از مصرف این دارو بهبود می یابند و در ۳۰درصد افراد لازم است که درمان ادامه دار باشد .در صورت غفلت این احتمال وجود دارد که جوش باعث ریزش دائمی موهای ناحیه و کچلی دائمی می شود .

۳-جوش کف سر ممکن است به دلیل مسدود شدن مجاری چربی ساز بروز کند و گاهی زمینه ژنتیکی دارد و باید در این مورد با متخصص پوست مشورت کنید .

۴-برخی جوش ها در ناحیه کف سر زمینه میکروبی دارند و گاهی به درمان مقاوم می شوند برای درمان می توان از شامپوهای ضد چربی حاوی ماده موثر زینک پریتیون ,کتوکونازول وسلنیوم سولفاید به نوبت استفاده کرد .این شامپوها خواص دارویی دارند و بر حسب نیاز باید استفاده شود در صورت مصرف یک نوع شامپو به صورت مداوم سبب مقاوم شدن عوامل میکروبی به دارو می شود .

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۱ تیر ۱۳۹۵
,