متن جاذبه های طبیعی

کوه قلاقیران را به لحاظ جلوه ای طبیعی باید در زمره یکی از بهترین نقاط کوهستانی کشور به شمار آورد .در گذشته یکی از تفریحگاه های مردم ایلام و شهرهای اطراف بوده است . هرکس که برای اولین بار قلاقیران را می بیند تصور می کند ساخته دست و مصنوعی است که در اشتباه است و کاملا طبیعی است .

قلاقیران به زبان محلی به معنی صدای کلاغ می باشد .محوطه باستانی اطراف کوه قلاقیران مربوط به دوره ساسانیان تا دوران های تاریخی پس از اسلام است .

و در شهرستان ایلام ,منطقه ششدار ,دامنه جنوبی کوه قلاقیران واقع شده و این اثر در تاریخ ۹اردیبهشت ۱۳۸۲به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید .

اعلام این منطقه به عنوان منطقه نمونه گردشگری و تخصیص اعتبارات و احداث امکانات رفاهی و گردشگری در کنار این قله زیبا بی شک باعث توسعه گردشگری در استان ایلام ,ایجاد شغل ,شناخت بیشتر استان و حل بخشی از مشکلات استان خواهد شد .

غار طبیعی زینه گان 

این غار شگفتی است که در دل دشت منطقه گرمسیری بخش صالح آباد از توابع شهرستان گرمسیری مهران وجود دارد که همه ساله به ویژه در فصل تابستان میهمانان زیادی را به آن جا می کشاند .

اگرچه غار طبیعی زینه گان برای بیشتر مردم کشور ناشناخته مانده است اما زیبایی منحصر به فرد و شکل گیری این غار در دل منطقه ای گرمسیری از قابلیت های فراوانی برای جلب طبیعت گردان داخلی و خارجی برخوردار است .

در فصل تابستان با وجود گرمای بالای منطقه دشت صالح آباد به حدود ۵۰درصد بالای صفر می رسد .در میان غار زینه گان انگار باران می بارد و بوی سبزه و گل ها در میان نیزارها روح و تن را به میهمانی می خواند .

این غار طبیعی روباز دارای صدها متر طول ,آب فراوان ,دهلیزهای آبگیر و قندیل های متعدد است و از آبچک های طبیعی باران نقش می بندد.

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۹ تیر ۱۳۹۵
,