متن تغییرات اخلاقی فرزندان در دوره نوجوانی

به گفته ی کارشناسان علائم استفاده نابجا و از دارو و سوء استفاده از دارو مشابه هستند، فرقی نمی کند چه نوع دارویی باشد، مجاز یا غیرمجاز. حال از کجا بدانیم فرزند نوجوان مان از داروهای سرماخوردگی و سرفه سوء استفاده می کند؟ و چگونه با او صحبت کنیم.
آیا نتایج امتحانی یا عادات مطالعه ی فرزندتان افت کرده است؟ گاهی سوء مصرف دارو می تواند یک دانش آموز ممتاز را در آستانه ی شکست قرار دهد. معمولا این علائم تدریجی هستند نه ناگهانی، ممکن است فرزند نوجوان تان در انجام وظایف و مسئولیت هایش کم تلاش شود، فراموش کند که برای امتحان آماده شود، در کلاس شرکت نکند و یا کلا از درس خواندن سرباز بزند.

دوستان

فرزندتان دیگر مثل سابق با دوستانش وقت نمی گذراند؟ افراد جدیدی در میان دوستانش می بینید که احتمالا از آنها خوش تان نمی آید و انگار ناگهان سروکله شان پیدا شده؟ شاید فرزندتان دوستان  همیشگی و قدیمی اش را کنار بگذارد مخصوصا اگر آنها درگیر  سوء استفاده از دارو نباشند.

خلق و خو

آیا نوساناتی در خلق و خوی فرزندتان می بینید؟ گهگاه رفتارهای شیدایی از خود نشان می دهد، برآشفته می شود، غمگین  یا بی حال و حوصله می شود؟ این علائم گاهی می تواند نشاندهنده سوء استفاده از دارو باشد. شاید متوجه شوید نوجوان تان بیشتر اوقاتش را در تنهایی می گذراند، دور از جمع خانواده.

وضعیت ظاهر

ظاهر فرزندتان تغییرات چشمگیری کرده است؟ شاید ببینید نوجوان تان یک تی شرت را چند روز پیاپی به تن دارد، دیگر به طور مرتب حمام نمی کند، یا مدل لباس پوشیدنش کاملا تغییر کرده است.

خورد و خوراک

خوردوخوراکش هم تغییرات قابل توجهی کرده؟ هیچ تغییری در وزن فرزندتان را نادیده نگیرید.

خواب

الگوی خوابش هم عوض شده؟ بسته به دارویی که فرزندتان دارد از آن سوء استفاده می کند، ممکن است حتی تمام روز را در خواب باشد یا اصلا نخوابد.

پنهانکاری

آیا فرزندتان درمورد کارهایی که بعد از مدرسه انجام می دهد بیش از حد مخفی کاری می کند یا ممکن است هنگامی که نزدیک او یا وسایلش شوید، به طرز عجیبی مضطرب شود؟

 

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۳ مرداد ۱۳۹۵
,