متن تغذیه سالم

خوردنی هایی برای تقویت حافظه 

شاید درمیان اطرافیان دیده باشید که برخی افراد ,به خصوص میانسالان و سالمندان توجه دقیق و موشکافانه به نوع تغذیه خود و خوراک خود دارند ,اغلب به دنبال غذاها یا نوشیدنی هایی هستند که برای ارتقا حافظه و تقویت مغز موثر باشد .

برنامه ریزی تغذیه ای وخوردن هوشمندانه انواع خاصی از غذاها عملکرد مغز را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند در افزایش ضریب هوشی ,بهبود خلق و خو ,افزایش خلاقیت و توان ذهنی نقش بسزایی داشته باشد .

صبح ها به نوشیدن چای اکتفا نکنید 

اولویت اصلی برای داشتن مغز و ذهن پویا خوردن صبحانه است .از غلات سبوس دار در این وعده استفاده کنید زیرا قندها در این غذاها آهسته تر در جریان خون منتشر می شوند و کاهش سظح انرژی در بدنتان دیرتر اتفاق می افتد .بیسکویت و کیک صبحانه و چای شیرین سبب کاهش تمرکز می شود .مصرف مایعات در طول روز نقش بسزایی در کارایی مغز دارد اگر مایعات به بدن نرسد احساس خستگی میکنید و دچار سردرد خواهید شد .

از کافی بودن ویتامین آهن وویتامین Bبدنتان مطمئن شوید .

برای بیشترین بهره وری از سلول های مغز لازم است ,اکسیژن موردنیاز در اختیارشان قرار بگیرد .کمبود آهن باعث کاهش میزان اکسیژن به مغز می شود و عدم تمرکز و کمبود انرژی و خستگی را به دنبال دارد .بهترین منبع آهن ,گوشت قرمز و سایر منابع آهن ,عبارتند از زرده تخم مرغ ,لوبیا قرمز ,عدس ,زرد آلوی خشک ,غلات صبحانه غنی شده با آهن و کلم بروکلی است . افرادی که ویتامین cمصرف می کنند در یاد آوری مطالب حافظه بهتری دارند .

روزانه دست کم پنج وعده میوه و سبزی بخورید و به آن تنوع دهید ,ضما این که مواد غذایی غنی از ویتامین های B بخصوص مرغ ,سیب زمینی ,موز و جوانه غلات می توانند در حافظه و سلامت مغز موثر باشند.

 

منتشر شده در تاریخ: ۹ تیر ۱۳۹۵
,