متن تعریف بیماری M.S و علائم بیماری M.S

M.Sچیست ؟

M.Sیکی از بیماری های شایع سیستم عصبی مرکزی در انسان و یک بیماری خود ایمنی است .M.S اغلب ,بالغین جوان را مبتلا می سازد و در جنس مونث سه برابر بیشتر رخ می دهد ,در M.S میلین راه های عصبی دچار تخریب می شود . مشخصه این بیماری ,متعدد بودن ضایعات از نظر زمانی و مکانی و رخداد علائم به صورت رفتی و برگشتی است .یعنی یک علامت عصبی پس از مدتی بهبود یافته و در زمان دیگر همان علامت یا علائم دیگری مجددا رخ می دهند .علائم هر حمله بهبودی نسبی یافته ,ولی ممکن است عودهای مکرر سبب ناتوانی تدریجی بیمار گردد.

در M.Sعلائم بالینی بستگی به محل و وسعت ضایعه دارد و تخریب میلین معمولا در نواحی خاصی نظیر عصب بینایی ,ساقه مغز ,مخچه و ماده سفید نیمکره های مغز منجر به بروز مجموعه ای از علائم بالینی به صورت تاری دید ناگهانی ,ناتوانی در حرکت اندام ها ,عدم تعادل ,دوبینی و اختلالات حسی به صورت احساس خواب رفتگی در اندام ها و علائم متنوع دیگر می گردد .سیر علائم بالینی بیماری M.Sدر هر بیماری متفاوت بوده و می تواند به صورت یک بیماری کاملا خوش خیم رخ دهد و بیمار سال ها عاری از علائم عصبی باشد و یا این که یک حالت پیشرونده سریع در علائم بالینی همراه با ناتوانی اتفاق می افتد .

علائم مهم و اولیه بیماری M.S

کاهش حافظه 

کاهش و ضعف حافظه ,ناتوانی در تمرکز ,صحبت کردن و مشکلات زبانی از اختلالات رایج در صورت پیشرفت این بیماری است …و می تواند از علائم شروع این بیماری نیز باشد .

اختلالات جنسی 

در بیماران مبتلا به M.Sدر مراحل شدید ,اختلالات جنسی یکی از شایع ترین اختلالات در نظر گرفته می شود .این وضعیت که در بیشتر اوقات عارضه ای غیر قابل پیشگیری است به عنوان علائم ابتلا به M.Sدر نظر گرفته می شود .

سرگیجه 

این بیماران معمولا در مستقیم حرکت کردن مشکل دارند .در واقع این عدم تعادل درکنترل  حرکات معمولا با پیشرفت تخریب سلول های عصبی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد .

دوبینی

دوبینی یا همان اختلالات بینایی به دلیل حمله ی بیماری ام اس به سیستم عصبی و تاثیر بر روی عصب بینایی به وجود می آید و به طور شایع در مبتلایان به بیماری ام اس دیده می شود.

مورمور شدن انگشتان بی حسی

بی حسی و مورمور شدن مداوم که معمولا صورت و دست ها و پاها را درگیر می کند، عارضه ی شایع بیماران مبتلا به MS است که به علت آسیب و تخریب سلول ها عصبی در مغز و نخاع ایجاد می شود. اما این وضعیت برای فردی که هنوز به بیماری مبتلا نشده و یا برای اولین بار است که آن را تجربه می کند، بسیار عجیب به نظر می رسد. در واقع بی حسی و مورمور شدن می تواند در ابتدا به صورت حمله ای فرد را مورد آسیب قرار دهد. پاها شایع ترین بخش بدن برای بروز این عارضه اند.

ضعف و گرفتگی عضلات 

اسپاسم ها و گرفتگی های عضلانی حمله ای یکی از علائم آزاردهنده ی ام اس است. این اسپاسم ها معمولا شدیدا دردناک هستند، در بخش های انتهایی بدن نظیر دست ها و پاها  ایجاد می شوند و بعد از چند دقیقه برطرف می شوند.

اختلال در کنترل ادرار و مدفوع

بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع در بیماری MS دور از انتظار نیست.  تقریبا ۸۰ درصد بیماران مبتلا به MS در کنترل ادرار و مدفوع خود مشکل دارند. این افراد معمولا از احساس دفع ادرار مکرر و ناگهانی در عذاب هستند. مشکل آزاردهنده دیگر در این افراد،اسهال  مداوم و اختلال کنترل تخلیه روده است. اگر این برای شما یک مشکل شده است، بهتر است هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کرده و وضعیت را بازگو کنید.

 بی حالی و افسردگی 

ابتلا به بیماری آزاردهنده ای نظیر  MS، علاوه بر آسیب جسمی می تواند ابزاری برای شکنجه روحی فرد باشد. بسیاری از مبتلایان به ام اس، احساس افسردگی ، تحریک پذیری و تغییرات خلق و خو را یکی از مشکلات رایج خود بیان می کنند

منتشر شده در تاریخ: ۲۶ تیر ۱۳۹۵
,