متن تاریخچه کاغذ

استفاده از پوست جانداران به عنوان کاغذ 

دست کم از هزاره ی پیش از میلاد ,آدمیان آموختند که می توانند از پوست جانداران کاغذ چرمی (پارشمن )بسازند .ایرانیان روی پوست گاو ,گاو میش و گوسفند و رومی ها بر پوست خر وحشی می نوشتند .پوست پس از دباغی و صیقل کاری به اندازه ی نرم و نازک از کار در می آمدند .

پارشمن ایرانی ویژگی های بهتری داشت .برای نمونه ,ایرانیان برای از بین بردن بوی ناخوشایند چرم ,در ساختن پارشمن از گلاب استفاده می کردند.عرب ها نیز برای نوشتن چیزهای مهم مانند قرآن و قراردادها و پیمان ها از آن بهره می گرفتند .

ساخت کاغذ با پاپیروس یا قرطاس 

مصریان باستان از گیاه پاپیروس ,که گونه ای از نی است کاغذ می ساختند وامروز به صورت واژه ی paper در زبان انگلیس آمده است .مصری ها ساقه ی پاپیروس را به شکل نوار باریک می بریدند و آن ها را به گونه ای کنار هم می گذاشتند که مانند رشته های پارچه در همفرو می رفتند .سپس پاپیروس را در آفتاب خشک می کردند .این کاغذ را در قدیم قرطاس می گفتند .

استفاده از برگ و پوست درختان به عنوان کاغذ 

مردم هندوستان روی برگ و پوست برخی درختان می نوشتند .مردم بخش جنوبی هند برگ های درختی به نام تاری را که مانند درخت نارگیل و نخل است به هم می چسباندندو روی آن ها می نوشتند و سپس آن برگ ها را با نخ به هم می چسباندند .

استفاده از استخوان  جانوران به عنوان کاغذ 

اعراب بیشتر نوشته های خود را بر استخوان شانه شتر یا سنگ های نازک سفید یا شاخه های پوست کنده درخت خرما می نوشتند و به دلیل گرانی کمتر از پوست جانوران استفاده می کردند .

ساخت کاغذ با استفاده از طلا و فلزات 

نوشته ها گاهی اوقات روی ورقه های مسی ,برنزی و گاهی طلا انجام می شد که لوح زرین دوره هخامنشی از نمونه این نوشته هاست .

اختراع نخستین کاغذ 

اولین کشوری که در جهان موفق به اختراع کاغذ شد چینی ها بودند در سال ۱۰۵بعد از میلاد شخصی به نام تاسی لون کاغذ را اختراع کرد .و حدود سال ۶۱۰ میلادی به ژاپن و سال ۷۵۱میلادی به سمرقند راه یافت در اواسط قرن دوم هجری کاغذ از سمرقند به بلاد اسلامی رسید .

نخستین کسی که در بغداد کارخانه کاغذ سازی را بنا نهاد فضل ابن یحیی برمکی بود .در قرن چهارم هجری در بغداد نیز کاغذ سازی رواج یافت .

 

 

 

 

 

 

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۰ تیر ۱۳۹۵
,