متن بناهای تاریخی استان همدان

تپه هگمتانه 

از مهم ترین آثار تاریخی همدان و ایران محسوب می شود. این تپه در کنار الوند کوه واقع است .ویرانه های اکباتان یا هگمتانه متعلق به دوران پادشاهان ماد بوده است .آثار و اشیاء و الواح و نوشته های زرین متعددی در این تپه کشف شده است .خزانه هخامنشیان در این جا بوده است .در زیر این تپه سردابی متعلق به دوره هخامنشیان وجود دارد.طول این تپه در حدود یک کیلومتر و عرض آن پانصد متر است .

این اثز تاریخی در فاصله ۵ کیلومتری شهر همدان ,در انتهای دره عباس آباد ,در دامن آبشارهای بلند الوند قرار دارد.گنجنامه از دو لوحه سنگی بزرگ به خط میخی تشکیل شده است .این دو لوحه هرکدام به سه زبان پارسی قدیم ,بابلی و عیلامی است . متن فارسی آن در سمت چپ این الواح نوشته شده است .لوح سمت چپ به نام داریوش کبیر است . لوح سمت راست به نام خشایار شاه است .ترجمه سنگ نبشته داریوش چنین است :(خدای بزرگ اهورامزدا که این سرزمین را آفرید ,که مردم را آفرید ,که شادی را  برای مردم آفرید ,داریوش را شاه کرد ,یگانه شاه از میان شاهان بسیار و یگانه فرمانروا از میان فرمانروایان بسیار ,من هستم داریوش بزرگ ,شاه شاهان ,شاه کشورهای با ملت های بسیار ,شاه این سرزمین بزرگ دور دست پهناور ,پسر ویشتاسب هخامنشی

آرامگاه ابوعلی سینا 

این آرامگاه در اواسط نیم قرن در شهر همدان بنا شده و یکی از بناهای مجلل کشور است . نقشه این بنا را از روی بنای گنبد قابوس طراحی شده است .گنبد این بنا دارای ۱۲ ترک است . بلندی این بنا از کف تا انتها بیش از ۲۸ متر است . این آزامگاه مستحکم ترین و استوارترین بنایی است که در ایران بنا گردیده است . در کنار قبر شیخ الرییس ,مزار شیخ ابو سعید دخروک قرار دارد که سنگ مرمر یکپارچ های روی هر دو قبر را پوشانده است .در قسمت بالای دیواره های داخلی محوطه مربع شکل آرامگاه ۴۰لوحه از سنگ  مرمر قرار دارد.

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۳ تیر ۱۳۹۵
,