متن برای این که همیشه پر انرژی باشیم چه کارهایی انجام دهیم ؟

زمان بیدار شدن 

به جای اینکه : بخوابید

سعی کنید : بلند شوید و خودتان را در معرض نور آفتاب قرار دهید

این کار باعث می شود تا ریتم محدود شما که با ساعت بیولوژیکی بدنتان در غده هیپوتالاموس تنظیم می شود با ۲۴ ساعت روز همگام شود . اگر نور نباشد ، چرخه ی خواب و بیداری بدن شما مایل است با میانگین هر روز ۱۲ دقیقه به تآخیر بیافتد و با ریتم ۲۴ ، ۲ ساعت کار کند . ( دانشمندان علت آن را نمی دانند ولی فکر می کنند که به تغییرات فصلی خورشید مربوط می شود ).

برای اینکه ریتم محدود خود را با ۲۴ ساعت روز تنظیم کنید ( وقتی خستگی از بدنتان بیرون برود احساس می کنید مثل جت پرواز می کنید ) تصمیم بگیرید که حتما ۳۰ دقیقه اول را درمعرض نور آفتاب بایستید حتی روزهای تعطیل که می خواهید بخوابید . ساده ترین راه این است که از خانه بیرون بروید و نیم ساعت برای خودتان بچرخید یا صبحانه اتان را کنار یک پنجره آفتاب گیر بخورید . اگر برنامه ی کاری اتان ایجاب می کند هنگامی که هنوز هوا روشن نشده از خواب بلند شوید چراغهای داخل خانه را روشن کنید حتی کمی از آن می تواند به شما کمک کند.

۲- چه بخورید

به جای اینکه : شکم خود را از کربوهیدرات پر کنید

سعی کنید : آنها را محدود کنید تا جایی برای پروتئین بیشتر باز کنید .

اگرچه کربوهیدراتها می توانند به عنوان سوختی که سریع می سوزند مصرف شوند اما مصرف بیش از اندازه ی آنها باعث تخلیه انرژی می شود .

در تحقیقات اخیر که توسط دونالد . کی . لیمن ، پزشک و پروفسور تغذیه در دانشگاه ایلینویز انجام گرفت گزارش شده ، خانمهایی که میزان کربوهیدرات را در رژیم غذایی اشان کم کردند و میزان مصرف پروتئین را بالا بردند بیشتر احساس شادابی و پرانرژی بودن می کردند.

۳- چه موقع قهوه بنوشید

به جای اینکه : اولین چیزی باشد که سر می کشید.

سعی کنید :آخرین چیزی باشد که در طول روز می خورید .

این زمانی است که شدیدا به آن نیاز دارید . کافئین با مهار نمودن تأثیرات آدنوزین * که یک ماده شیمیایی در مغز برای خواب است و در طول روز تجمع می کند باعث می شود تا خواب آلودگی بیشتری پیدا کنید.

۴- به غذا خوردن خود زمان بدهیم

به جای اینکه : تمام طول روز را بچرخید.

سعی کنید : هر روز در یک زمان مشخص غذا بخورید.

نیازهای کالری بدن شما بسته به ریتم روزهای دیگر دارد یعنی هنگامیکه از خواب بلند می شوید و به رختخواب می روید و هنگامیکه بیشترین انرژی را مصرف می کنید ( مثلاً : پیاده روی آخر وقت که برای تناسب اندامتان می روید ).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۲ مرداد ۱۳۹۵
,