متن ازدواج و حکمت ان در قران

الحمدلله،

ازدواج هم به خود شخص ربط دارد و هم به خداوند متعال، بدینصورت که:

خداوند متعال هر انسانی را آزاد و مختار کرده تا برای مسیر زندگی خویش تصمیم بگیرد، حال که او آزادانه تصمیم گرفته چنانچه خداوند متعال نیز آنرا اراده بفرمایند، پس آن رویداد را تقدیر می کند، مگر آنکه حکمت خداوندی بگونه ای باشد که خلاف آن تصمیم تقدیر شود.

مثلا کسی تصمیم می گیرد تا با فلان شخص مورد علاقه اش ازدواج نماید، حال او آزادانه تصمیم گرفته و خداوند متعال نیز چنانچه اراده فرماید، آن ازدواج رخ خواهد داد، و باید متوجه باشیم که سنت الهی بر اینست که انسان در تعیین راه و مسیر خود مختار باشد و لذا خداوند نیز بر طبق تصمیمات او سرنوشتش را تقدیر می کند مگر آنکه حکمت الهی در پاره ای از موارد به گونه ای باشد که بر خلاف مراد انسان باشد.

اما باید متوجه یک نکته ی دیگر بود و آن اینکه: این تنها خداوند است که به آینده خبر دارد، ولی ما به آینده خبر نداریم، بنابراین ممکن است در تصمیم گیریهای خود خطا کنیم، زیرا ممکن است آن تصمیمی که می گیریم برای آینده زیان آور و مایه ی ندامت باشد ولی چون از آینده خبر نداریم ممکن است در لحظه ی تصمیم گیری انتظار موفقیت داشته باشیم!

حال یک مسلمان موحد و معتقد با درنظر گرفتن این مسئله که تنها خداوند است که از آینده ی انسانها و تصمیماتشان مطلع است، لذا سعی می کند تا در موقع تصمیم گیری و انتخاب مسیر خود از خداوند متعال که عالم به گذشته و حال و آینده ی مخلوقاتش است استمداد و استعانت بجوید، یعنی با دعا کردن و درخواست از خداوند متعال از او می خواهد تا هرآنچه که به صلاح و منفعت دنیا و آخرتش است را در قلب و درون او الهام کند و وی را به آن سمت رهنمود کند، چرا که دعا کردن بسیار موثر است و می تواند مسیر شر را به خیر تبدیل کند.

خداوند متعال می فرماید: « عَسَى أَن تَکْرَهُواْ شَیْئًا وَهُوَ خَیْرٌ لَّکُمْ وَعَسَى أَن تُحِبُّواْ شَیْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَّکُمْ وَاللّهُ یَعْلَمُ وَأَنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ»(بقره ۲۱۶)

یعنی: چه بسا چیزى را خوش نداشته باشید، حال آن که خیرِ شما در آن است. و یا چیزى را دوست داشته باشید، حال آنکه شرِّ شما در آن است. و خدا مى‏داند، و شما نمى‏دانید.

بنابراین کسی که مثلا خواستگار دارد، او کاملا مختار است که با او ازدواج کند یا نکند و جبری درکار نیست و خداوند متعال هم بر اساس اراده ی او سرنوشتش را رقم خواهد زد (مگر حکمتش مقتضای دیگری باشد)، ولی چون او نمی داند که آیا در آینده با آن مرد خوشبخت خواهد شد یا خیر، دستانش را بالابرده و مستقیما از خداوند متعال دعا می کند که: بار الها! اگر ازدواج من با این مرد موجب خیر و نفع در دنیا و آخرتم است، پس این وصلت را تقدیر بفرما، و اگر چنین نیست پس مرد صالح تری را نصیب من بفرما…

پس دعا کردن در اموراتی که خیر و نفع آن بر ما مشخص نیست، می تواند کمک بسیار مفیدی در انتخاب مسیر باشد و در حقیقت دعا کردن و استجابت آن رهنمود خداوندی است به سمتی که در آن خیر و نفع وجود دارد..

و بهترین طرز دعا کردن برای ازدواج و امورات مشابه آن (که نفع و ضرر آن بر ما مشخص نیست) دعای استخاره است؛ بدینصورت که ابتدا وضویی کامل گرفته و سپس دو رکعت نماز خوانده و پس از سلام دعای زیر را می خوانیم:

(اللهم إنی أستخیرک بعلمک و أستقدرک بقدرتک، وأسألک من فضلک العظیم. فإنک تقدر و لاأقدر، و تعلم، و لا أعلم و أنت علام الغیوب، اللهم إن کنت تعلم أن هذا الأمر خیر لی فی دینی و معاشی و عاقبه أمری – أو قال فی عاجل أمری و آجله – فاقدره لی و إن کنت تعلم أن هذا الأمر شر لی فی دینی ومعاشی وعاقبه أمری – أو قال : فی عاجل أمری و آجله – فاصرفه عنی و اصرفنی عنه، و اقدر لی الخیر حیث کان ثم رضنی به و یسمی حاجته)(بخاری ۶۳۸۲)

ترجمه دعا:«خداوندا! به سبب علمت از تو طلب خیر می‌کنم و به سبب قدرتت از تو طلب قدرت می‌کنم و از فضل عظیم تو می‌خواهم، چون تو توانایی و من ناتوانم، وتو می‌دانی و من نمی‌دانم، و تو بسیار دانای غیبی، خداوندا اگر می‌دانی که این کار (کار مورد نظرش را ذکر کند ولو با زبان مادریش باشد…) برای دین، دنیا و عاقبت کارم – یا فرمود برای حال یا آینده‌ام – خیراست آنرا برای من مقدر کن و اگر می‌دانی که این کار( کار مورد نظرش را ذکر کند ولو با زبان مادریش باشد…)به مصلحت دین، دنیا و عاقبت کارم – یا فرمود برای حال یا آینده‌ام – نیست، آنرا از من دور کن و مرا از آن منصرف نما و خیر را هر جا که هست برایم مقدر فرما و مرا از آن خشنود نما، سپس حاجتش را بیان کند».

و پس از استخاره، قلب به هر سویی متمایل شد، شخص باید به آن سو برود و همین تصمیم را برای خویش بگیرد، و البته اگر احیانا پس از استخاره، قلب به سویی متمایل شد که ازدواج صورت نگیرد، نباید تصور نمود که خدا دعایمان را اجابت نکرده، بلکه همین بی میلی به ازدواج خود می تواند قبولی دعا باشد، چرا که از خدا می خواهیم هرکدام که به صلاحمان است را تقدیر نماید و چه بسا صلاح ما در این بوده باشد که ازدواج سرنگیرد.

به همان ترتیبی که توضیح داده شد، در مورد ازدواج کردن یا نکردن نیز صادق است، کسی که خواستگار ندارد باید ازخداوند متعال دعا کند و به او استعانت جوید و خیر و منفعتش را از او درخواست کند تا اگر خیر و صلاحش در اینست که هرچه زودتر ازدواج کند، پس خدا نیز برایش یک خواستگار صالح و دیندار بفرستد، و اگر خیر و صلاحش در اینست که فعلا همچنان مجرد بماند، پس خداوند متعال نیز به او صبر و توانایی مقابله با گناه بدهد.

بنابراین دعا کردن ابزار خوبی است تا شخص معتقد به آرامش و اطمینان خاطر برسد، اما کسی که زیاد معتقد نباشد و صبوری برایش خوشایند نیست و یا پس از مدتی خسته می شود، ممکن است از رحمت الهی نا امید شود درحالیکه نا امیدی از رحمت الهی از خصلت مومنان نیست.

و باید بدانیم که یکی از عوامل استجابت دعا، اصرار ورزیدن بر دعا است، یعنی از دعا کردن خسته نشویم و تا به مقصدمان می رسیم همچنان دعا کنیم..

پس به سوال کننده می گوییم که: شما نیز همواره دعا کنید و صبور باشید، و از دعا کردن خسته نشوید و امیدوار باشید که بالاخره خداوند متعال خواستگار صالحی را برای شما می فرستد، و بدانید که ممکن است خداوند متعال بدین طریق شما را آزمایش کند و چه بسا شما در یک امتحان الهی باشید، بنابراین با استعانت از خداوند متعال از او بخواهید که به شما صبوری دهد تا از این امتحان با موفقیت بیرون آیید، و همچنان امیدوار باشید چرا که بوده اند دخترانی که سنشان بسیار بالا تر از حد انتظار بوده ولی سرانجام ازدواج کرده اند.

و نیز بیاد داشته باشید که مبادا این موقعیت کنونی شما منجر شود که به هرخواستگاری پاسخ دهید، باید مواظب باشید و اگر لازم شد به خواستگارتان پاسخ منفی دهید تا یک خواستگار خوب و دیندار نصیبتان شود.

اما نکته ای دیگر که لازمست بعنوان انتقادی از دخترهای مسلمان ایراد شود اینست که:

متاسفانه بسیاری از دختران مسلمان امروزه به بهانه های تحصیل و غیره، از ازدواج به هنگام امتناع می ورزند و به خواستگارهای خود جواب رد می دهند تا آنکه سن آنها از حد معمول که یک خواستگار مرد خواهان آنست بالاتر می رود، و بدین ترتیب خود دختر، اسباب تاخیر ازدواج خویش را فراهم می آورد، تا جائیکه اینبار منتظر خواستگار می نشیند و اگر احیانا هر خواستگاری بیاید حتی اگر وی را مناسب با معیارهای موردنظرش نیز نداند، از ترس اینکه ممکن است دیر شود با وی ازدواج می کند!

بنابراین ریشه ی مشکل را باید در عملکرد اشتباه دختران و والدینشان جستجو کرد نه در سحر و جادو و یا چشم زخم یا این و آن، کاملا واضح است که مسئله ی زندگی با شریک زندگی بسیار مهمتر از تحصیلات عالیه و داشتن شغل برای یک زن است، اما متاسفانه بعضی از دختران به دلیل افتادن در رقابتهای کاذب با دوستان و اطرافیانشان و یا تحت تاثیر قرار گرفتن تبلیغات، بجای آنکه در سن طبیعی خود ازدواج کنند، در فکر تحصیلات عالیه و شغل بیرون از منزل هستند، و مسئله ای مهمتر (ازدواج) را فدای مسئله ی مهمی (چون تحصیلات) می کنند..

چه بسیار دختران جوانی که در اثر چنین اشتباهی از ضایع کردن دوران جوانی خود به شدت پشیمان شده اند. بنابراین بر دختر جوان مسلمان لازم است که در هنگام آمدن خواستگار خِرد خود را به کار اندازد و از مشورت و استخاره ، سبک وسنگین کردن محاسن ومعایب کار بهره جوید و بر وجود صفت دیانت و اخلاق  در خواستگارش تأکید داشته باشد  و اگر وی را چنین یافت به او پاسخ مثبت دهد، و بداند که ازدواج با یک مرد صالح و دیندار و خوشبخت شدن در کنار او بسیار ارزشمندتر از تحصیلات عالیه و استخدام در بیرون از منزل است.

منتشر شده در تاریخ: ۳ شهریور ۱۳۹۵
,