متن آیا می دانستید ازدواج به عنوان درمان بیماری افسردگی نیست ؟

حتما شما هم در بین آشنایان و اقوام خود افرادی را می شناسید که دچار افسردگی باشد و دیگران برایش نسخه بپیچند که اگر ازدواج کند خوب می شود ,در حقیقت بیشتر مردم  تصور می کنند که ازدواج عاملی است که می تواند همه مشکلات روحی ,جسمی فرد را بهبود بخشد .یا بهتر است بگوییم گمان می کنند که ازدواج یک داروی معجزه آسا برای انواع بیماری هاست .

اگر چه ازدواج می تواند به بهبود شرایط بالینی بیماران دچار افسردگی بیانجامد اما به هیچ عنوان راه حل قطعی درمان این بیماری نخواهد بود .

متاسفانه مادران بسیاری هستند که تصور می کنند که اگر پسرشان بد اخلاقی می کند باید برایش زن بگیرند تا خوب شود یا اگر دخترشان سر به هوا یا منزوی است با شوهر دادنش می توانند این رفتارش را درمان کنند .

در بسیاری موارد اگر یکی از زوجین بدون درمان بیماری افسردگی وارد زندگی مشترک شود و به یک باره خودش را میان یک زندگی نا آشنا ببیند و بخواهد فکر کند که تنها شده و باید خودش به همراه یک نفر که همسرش هست باید زندگی کند بیماری افسردگی اش بدترشده و مانند یک آتشفشان بروز خواهد کرد .

در این شرایط میزان استرس وارد شده به این افراد بسیار بسیار بیشتر از زمانی است که در حین درمان باشند .ازدواج می تواند یک نسخه کمک درمانی برای بیماران دچار افسردگی باشد به این معنا که قبل از ازدواج با مراجعه به دکتر و مصرف داروهای مربوطه ,می توانند بهبودی نسبی پیدا کنند و در ادامه این روند ازدواج می تواند مانند یک اهرم قوی آنها را به زندگی امیدوار کرده و موجب شود که به درمان بهتر پاسخ داده و انگیزه بیشتری برای شادی و زندگی پیدا کنند .

هرچند که دوران عقد و خرید های این دوران روزگار خاطره آفرین و خوشی را برای هر فردی رقم می زند اما به هیچ عنوان نمی توان گمان کرد که این دوران خوشی که معمولا در یک بازه شش ماهه تا یکساله قرار دارند می توانند جایگزین درمان طبی افسردگی شوند .

حتی اگر فردی که دچار افسردگی است وارد این روزگار بر وفق مراد و شاد نامزدی وعقد بشود و به صورت مقطعی حالش بهبود یابد اما پس از مدتی این مشکل به شکلی دیگر نمود می یابد .همسر از نوع خوب و ایده آل هرچه قدر هم خوب باشد مشاور یا روان شناس نیست تا بداند با یک افسرده چطور برخورد کند

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۸ تیر ۱۳۹۵
,