متن آنورکسیا

 

آنورکسیا یک اختلال تغذیه ای است که به خود آراری به منظور کاهش وزن بیش از حد اطلاق می شود.آنورکسیا به معنی از دست دادن اشتیاق و انگیزه است البته این تعریف تا حدودی گمراه کننده است چرا که افراد مبتلا به آنورکسیا اغلب دچار گرسنگی هستند اما غذا نمی خورند .

این افراد ترس بسیار زیادی از چاق شدن دارند حتی اگر بسیار لاغر باشند به همین دلیل سعی می کنند با محدود کردن دریافت موادغذایی و ورزش بیش از حد کاهش وزن داشته باشند .

به گفته محققان این اختلال معمولا به دنبال رژیم گرفتن عادی برای کاهش وزن آغاز می شود .فرد بیمار بسیار کم غذا می خورد و از توقف رژیم لاغری پس از وزن کم کردن خودداری می کند .

این اختلال غذایی در بازیگران و مدل ها و ورزشکارانی که وزن برای آن ها اهمیت دارد و زنان متداول تر است .

ترکیب خصوصیات فردی و الگوی فکری و احساسی می تواند به پیشرفت آنورکسیا کمک می کند .

احساس بی کفایتی و ترس و عصبانیت یا تنهایی می توانند در این اختلال نقش داشته باشند.در جوامعی که لاغری را زیبایی افراد می دانند در گسترش این اختلال نقش دارد . ممکن است به دلیل تغییر در سطح هورمون ها نیز باشد.

این اختلال به دو نوع تقسیم می شود

نوع محدود کننده

کاهش وزن از طریق محدودیت کالری صورت می گیرد .این نوع از آنورکسیا با رژیم های شدید ,روزه گرفتن و تمرین های ورزش شدید است .

نوع پاکسازی کننده

این افراد سعی می کنند با استفاده از داروهای مسهل یا مدر یا از طریق استفراغ غذای مصرفی خود را دفع کنند.فرد ترس زیادی از چاقی دارد و دچار افسردگی و بی اشتهایی و یبوست و توقف قاعدگی و عدم تحمل سرما و خودداری از حفظ حداقل استاندارد وزن بر حسب سن و قد و اشکال در برداشت رهنی از شکل بدن خود می شود .

بی اشتهایی انواع مختلفی دارد که یکی از انواع آن بی اشتهایی عصبی است که به آن بی اشتهایی عصبی می گویند و با سه ویژگی زیر تظاهر می کند

راضی نبودن از وزن فعلی

ترس و نگرانی شدید از چاق شدن

تصور غلط از اندام خود

 

 

 

 

ا

منتشر شده در تاریخ: ۹ تیر ۱۳۹۵
,