متن آموزش مراحل تهیه خورش فسنجان برای ۸تا۱۰نفر

طرز تهیه خورش فسنجان 

مواد لازم:

مرغ:یک عدد

روغن:۱۵۰گرم

مغز گردو:۷۵۰گرم

پیاز:۳عدد

رب انار:۳۵۰گرم

گلپر:به دلخواه

زعفران:به مقدار لازم

نمک:به مقدار لازم

طرز تهیه:

مرغ را بپزید .پیاز را رنده و با روغن سرخ کنید .گردو را بکوبید و با پیاز بجوشانید .نمک و زعفران و رب انار را با گردو و پیاز به مرغ پخته شده بیفزایید و شعله را بسیار کم کنید .در صورت تمایل می توانید به رب انار ۲قاشق مربا خوری شکر اضافه کنید و بگذارید خورش به روغن بیفتد .این خورش را با ماهی هم می شود تهیه کرد .در این صورت همه مواد را به شکل بالا تهیه کنید .ماهی را قطعه قطعه ببرید و سرخ کنید و در این مایه قرار دهید تا با حرارت کم بپزد .

در صورت مصرف گوشت چرخ کرده به جای مرغ ,آن را با پیاز رنده کرده مخلوط کنید و به شکل کوفته ریز درآورید و کوفته ها را در روغن سرخ کنید .به جای گوشت مرغ می توان از گوشت مرغابی هم استفاده کرد.

برای این که خورش شما خوش رنگ شود می توان یک قاشق رب گوجه فرنگی هم اضافه کرد .

یادآوری:در صورتی که خورش مرغ زودتر بپزد ,می توان مرغ را از خورش خارج کرد تا با شعله کاملا ملایم بپزد و جا بیفتد (کم آب شود)در این صورت خورش خوشمزه ای خواهد شد.

در شمال ایران برای بهتر جا افتادن خورش ,از شب قبل ,گردو را   به مدت چند ساعت با حرارت ملایم در آب می پزند و هر نیم ساعت ,یک استکان آب خنک به آن اضافه کنند .روز بعد باقی مواد را به آن می افزایند .شما هم می توانید برای داشتن خورشتی لذیذ تر این کار را انجام دهید .

طرز تهیه جوجه ترش و شیرین

با تکه های بزرگ جوجه آغشته به کره ,آناناس ,فلفل قرمز و دیگر سبزیجات می توانید این غذای سنتی چینی را برای اعضای خانواده تان تهیه کنید

مواد لازم 

جوجه بدون استخوان (ترجیحا سینه مرغ):۵۰۰گرم

تخم مرغ زرد شده:۱عدد

آرد بیسکویت :۱فنجان

آب :۳/۱فنجان

روغن:۱و۲/۱فنجان

آب آناناس :۱لیوان

شکر:۳/۱فنجان

سس سویا:۴/۱فنجان

سرکه سیب شیرین :۴/۱فنجان

نشاسته :۲قاشق غذا خوری

فلفلبه مقدارقرمز:۲قاشق غذا خوری

فلفل دلمه ای بزرگ ,خرد شده:۱عدد

پیاز,خرد شده:۴عدد

گوجه خردشده:۲فنجان

برنج پخته شده:به مقدار لازم

طرز تهیه :

۱-جوجه ها را به اندازه قطعات کوچک خرد کنید .در یک کاسه متوسط تخم مرغ را با آرد بیسکویت و آب مخلوط کنید .جوجه ها را با کره و مخلوط آغشته کنید .

۲-در یک ماهیتابه روغن آشپزی را بریزید وبگذارید تا داغ شود .جوجه ها را در روغن سرخ کنید ,بگذارید آنقدر سرخ شود تا به رنگ طلایی در بیاید .جوجه ها را از ماهیتابه بیرون بیاورید .روغن را خالی کرده و روغن جدید در ماهیتابه بریزید .در همین حال جوجه ها را در فر بگذارید تا داغ بماند.

۳-برای آماده کردن سس,آناناس و آب آناناس را با هم مخلوط کنید.به اندازه ۱و۴/۳فنجان آب به آن اضافه کنید .در یک کاسه دیگر شکر,سس سویا ,سرکه سیب ,نشاسته و فلفل قرمز را با هم مخلوط کنید .حالا آناناس را اضافه کنید .سس را کنار بگذارید.

۴-روغنی که در ماهیتابه ریخته اید را داغ کنید .فلفل دلمه و پیاز را به مدت ۲تا۳دقیقه در روغن داغ بگذارید سرخ شوند.حالا سبزیجات را اضافه کنید,سس را اضافه بکنید بگذارید آن قدر بپزند تا سس بجوشد.حالا گوجه و تکه های آناناس را اضافه کنید .بگذارید ۲دقیقه ای بپزند .جوجه را اضافه کنید .برنج پخته شده تان را آماده کنید .غذای شما آماده است .

 

 

 

منتشر شده در تاریخ: ۲۴ تیر ۱۳۹۵
,