متن آثار تاریخی کردستان

عمارت سالار سعید ساختمانی تاریخی و محل موزه سنندج است که در شهر سنندج ایران واقع شده است .این موزه در خیابان امام کوچه حبیبی و در بخش برونی عمارت ملا لطف الله شیخ الاسلام قرار دارد و در آن آثار تاریخی و اشیاء تاریخی کشف شده از استان ها و سایر نقاط ایران به نمایش گذاشته شده است .اروسی موزه سنندج یکی از نمونه های اروسی سازی و کار استاد کاران سنندجی می باشد .

تاریخچه عمارت 

این عمارت به سفارش ملا لطف الله شیخ الاسلام ساخته شده که پس از فوت آن توسط نوادگان او به دو بخش جداگانه تفکیک گردید و به فروش رسید . بخش اندرونی به تملک خانواده حبیبی و بخش بیرونی به تملک عبدالحمید خان سنندجی (سالار سعید )درآمد که از این رو امروز هر بخش از آن بنای یکپارچه را با نام مالکلن جدید شناخته می شود .

سالار سعید بخش بیرونی عمارت را در سال ۱۱۳۶به اداره فرهنگ واگذار کرد و تا سال ۱۳۵۱ این بخش در اختیار اداره فرهنگ بود . در همین سال از طرف وزارت فرهنگ و هنر وقت جهت تاسیس موزه تملک شد . و پس از آماده سازی و مرمت در مهرماه ۱۳۵۴با نام موزه سنندج آغاز گردید .

بخش اندرونی نیز تا سال ۱۳۷۱در مالکیت حبیبی بود و در این سال به تملک میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان درآمد .

قسمتی از  بخش عصر تاریخ موزه سنندج 

اشیاء دوران تاریخی عمده ترین اشیاء موزه را تشکیل می دهند . مهم ترین اشیاء,اشیاء مکشوفه از تپه زیویه یعنی مهم ترین تپه تاریخی استان کردستان است .اشیاء تپه زیویه عبارتند از اشیاء طلایی شامل چند قطعه زیئر آلات زنانه ,اشیا سفالی انواع ظروف سفالی به رنگ های خاکستری ,قرمز و نخودی (که زیباترین آن ها تنگ کوچک لعابدار منقوشی است که لعاب آن فیروزه ای و سفید و زرد بوده و نقش گل های آن به شکل گلچه است .)اشیاء مفرغی شامل ظروف و انواع تبر و سنجاق های تدفینی سوزن های دوخت و حلقه ها اشیایی از جنس استخوان و عاج

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۳ تیر ۱۳۹۵
,