متن آثار تاریخی تبریز

کلیسای مریم مقدس یکی از کلیساهای مسیحیان تبریز است .کلیسای مریم مقدس بزرگ ترین و قدیمی ترین کلیسای تبریز است .و مراسم بزرگ ملی مذهبی مسیحیان در این کلیسا برگزار می شود .این کلیسا در محله ی دیک باشی میدان نماز ,کورش کبیر سابق تبریز قرار دارد.

تاریخ بنای این کلیسا ۱۷۸۲میلادی است و به شیوه معماری ارمنی به شکل صلیب ساخته شده است . تصاویر زیبایی از حضرت مریم و حضرت عیسی و حواریون و قدیسین ,دیوارهای محراب و گوشه های پا طاق گنبد را زینت بخشیده اند . بزرگ ترین و قدیمی ترین کلیسای تبریز است که مراسم بزرگ ملی و مذهبی ارامنه از قبیل اعیاد و جشن ها و مجالس دینی در آنجا برگزار می شود .

پل بیلان کوه

این اثر در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .پل بیلان کوه در آذربایجان شرقی ,تبریز,خیابان آبرسان ,بیلانکوه ,کوچه شیخ کمال قرار گرفته است . این بنا به دلیل قرار گرفتن در محله بیلان کوه یکی از محلات قدیمی شهر تبریز به این نام مشهور می باشد .و قدمت این پل دوره قاجاریه است .آثار پایه های پل قدیمی که قبل از این پل بوده مربوط به دوره صفویه می باشد در چند متری این پل به دست آمده است .این به پل به طول ۲۶ و عرض ۷۰.۵

متر و شامل سردهنه با طاق های جناغی بوده دو موج شکن که بالای موج شکن ها خالی و با طاق کهواره ای اجرا شده است . مصالح بنا سنگ و آجر می باشد و بر روی پایه های سنگی بنا شده است و خود طاق ها نیز با ترکیبی از سنگ و آجر ساخته شده است دو درخت قدیمی نیز در طرفین ضلع جنوبی پل قرار گرفته است . عرض دهانه وسطی پل بزرگتر از بقیه قسمت ها می باشد .در بدنه پل سنگ های منقوش و کتیبه دار نیز به چشم می خورند .در ساختمان پل از سنگ قبرهای قدیمی قبرستان آن اطراف که دارای کتیبه می باشد استفاده شده است .

 

منتشر شده در تاریخ: ۱۳ تیر ۱۳۹۵
,