آهنگ قبلی: آهنگ بعدی:

دنده پلو 

این غذا یکی از غذاهای معروف استان ایلام است که طرفداران بسیاری دارد . دنده پلو با ماست محلی و سبزی خوردن بسیار دلچسب است .

مواد مورد نیاز

دنده گوسفند :یک کیلوگرم

برنج آبکشی :شش پیمانه

نمک وفلفل و زرد چوبه و روغن به میزان لازم

پیاز داغ :۳قاشق سوپخوری

زیره پلویی ساییده شده :دو قاشق سوپخوری

دارچین:یک قاشق سوپخوری

طرز تهیه :

کمی روغن و زرد چوبه کف قابلمه می ریزیم روی حرارت قرار می دهیم تا روغن بجوشد . دنده ها رانمک و فلفل زده و از طرف چربی دنده کف قابلمه می چینیم . روی آن برنج اب کشی را ریخته و لا به لای آن پیاز داغ ,زیره و دارچین می دهیم . در قابلمه را دم کنی گذاشته و با شعله ملایم دو ساعت دم می کنیم تا گوشت دنده پخته و برنج هم دم بکشد .پس از پخت برنج را در دیس بر می گردانیم تا ته دیگ دنده آن دیده شود .

نکته :از آن جایی که برنج مدت طولانی روی حرارت قرار دارد بهتر است برنج را زنده بر دارید تا شفته و له نشود .

ترخینه

ابتدا سبزی از نوع شلم را که مخصوص تهیه این غذا است به قطعات بسیار ریز و ریشه آن را خرد کرده و به همراه گوجه فرنگی رسیده و رنده شده و آب انار با هم مخلوط کرده مقداری سبزیجات معطر از قبیل ترخون و نعنا و پیاز و فلفل و زرد چوبه و مایه خمیر را به آن اضافه کرده و به مدت چهار روز مایه تهیه شده را دور از آفتاب قرار داده و سپس گندم خرد شده را به آن اضافه کرده به صورت خمیر در آورده و تا تقریبا پنج روز دیگر نیز رسیده می شود و همه مایه به خورد گندم می رود و ماده خوشبو و خوش طعم تهیه می شود .سپس پونه کوهی را روی سطح پاکی در محل سر بسته ای پهن کرده و ماده آماده شده را به شکل و قطعات مختلف روی آن قرار داده تا خوب خشک شود البته بنا به ذائقه افراد عده ای ماده را به شکل خمیر مربوط در یخچال نگه داری می کنند.

 

۰ نظر
نادیا اکبری
۱۹ تیر, ۱۳۹۵