ایمیل خودتون رو وارد کنید تا هر شب جدید ترین آهنگ ها رو براتون ایمیل کنیم!

متن مجموعه گنجعلی خان استان کرمان

تاریخی ترین مجموعه فرهنگی شهر کرمان ,گنجعلی خان می باشد و می توان تاریخ صفویه را دید .

گنجعلی خان ,یکی از سرداران سلحشور دربارصفویه بود که در سال ۱۰۰۵قمری به فرمان عباس صفوی ,حاکم کرمان شد .مردی لایق و حاکمی دلیر و مدیر که در دوران حکومتش کرمان روشن ترین دوران تاریخی خود را پشت سرگذاشت .

ثبات سیاسی ,اقتصادی و اجتماعی هدیه ای بود که گنجعلی خان به کرمان داد .

از جمله بناهای عام المنفعه ای که به دستور این حاکم در شهر کرمان ساخته شد ,مجموعه گنجعلی خان است  که در دوران حکومت او احداث و امروزه از جاذبه های تاریخی و دیدنی شهر کرمان محسوب می شوند .

مجموعه گنجعلی خان شامل میدان ,مسجد ,حمام ,بازار و سرا و سایر ابنیه ای است که در مرکز شهر کرمان و در حاشیه بازار واقع شده و در ساخت ,شکل گیری و تکامل بازار کرمان تاثیر گذار بوده است .

حمام گنجعلی خان 

یکی از مهم ترین بناهای مجموعه ,حمامی است که در ضلع جنوب میدان و در میانه بازار بزرگ کرمان واقع است و در سال ۱۰۲۰قمری ساخته شده و معمار آن سلطان محمد ,معمار یزدی است .

اثری بدیع از نقاشی ها ,مقرنس کاری ها ,کاشی کاری ها و گچ بری های زیبا همراه با استفاده از تزئینات سنگی بسیار ظریف است .

در حدود ۶۰سال پیش از این حمام استفاده می شده است اما در حال حاضر کاربری گردشگری پیدا کرده و همه روزه به ویژه در ایام تعطیل ,پذیرای بازدید کنندگان بسیاری است .

در این حمام مجسمه های مومی ملبس به لباس های سنتی مردم کرمان ,صحنه هایی از استحمام به شیوه سنتی را به نمایش گذاشته اند .

در کنار این مجسمه ها وسایل مختلف حمام نیز نمایش داده می شود این مجسمه ها در سال ۱۳۵۲در دانشکده هنرهای زیبای تهران ,طراحی و به این محل منتقل شدند .

آب انبار 

این بنا در حد میانی بازار غربی قرار گرفته و دارای سر دری زیبا با تزئینات مربوط به دوره صفویه است تاریخ احداث آن ۱۰۲۹قمری است .آب انبار به دستور علیمردان خان ,پسر گنجعلی خان بنا شده است و معمار آن استاد عبدالله است .این آب انبار با دهلیزی طولانی و راه پله به پا آب راه دارد و مخزن آن در این قسمت واقع شده است .این محل یکی از معتبرترین آب انبارهای شهر در عصر خود تلقی می شده است .

منتشر شده در تاریخ: ۲۱ تیر ۱۳۹۵
,